RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Białorusi trwa „marsz sąsiadów”. Zatrzymano ważnego opozycjonistę

Protesty przeciw reżimowi Łukaszenki nie ustają (fot. Stringer\TASS via Getty Images)
Protesty przeciw reżimowi Łukaszenki nie ustają (fot. Stringer\TASS via Getty Images)

Podczas niedzielnych protestów na Białorusi zatrzymano już 70 osób – wynika ze stale uaktualnianych danych centrum praw człowieka Wiasna. Wśród zatrzymanych jest członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Dzmitry Kruk.

Białoruś: Ponad 800 zatrzymanych podczas protestów przeciw Łukaszence

Ponad 800 osób zostało zatrzymanych w niedzielę na Białorusi podczas protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence – poinformowało centrum praw...

zobacz więcej

W kilku dzielnicach Mińska i w innych miastach Białorusi mieszkańcy zebrali się w niedzielę na protesty odbywające się pod nazwą „marsz sąsiadów”. Ludzie maszerują kolumnami i tworzą łańcuchy – podaje serwis Tut.by.

Obecnie na liście zatrzymanych udostępnionej przez Wiasnę figuruje 70 nazwisk. Większość osób zatrzymano w Mińsku, , ale zatrzymania przeprowadzono też m.in. w Grodnie, Witebsku i Borowlanach pod Mińskiem.

Portal Tut.by informuje o użyciu przez funkcjonariuszy gazu łzawiącego wobec demonstrujących w Mińsku. Czytelnicy informują też o użyciu gazu przez zamaskowane osoby w Borowlanach. Tam według świadków użyto też granatu hukowego.

O zatrzymaniu Kruka poinformował rzecznik Rady Koordynacyjnej Anton Radniankou. Według wstępnych doniesień ekonomista został zatrzymany podczas akcji protestu w Mińsku. Jego słowa cytuje agencja Interfaks-Zapad.
Według świadków użyto granatu hukowego (fot. Stringer\TASS via Getty Images)
Według świadków użyto granatu hukowego (fot. Stringer\TASS via Getty Images)

źródło:
Zobacz więcej