RAPORT

Pogarda

Polska aparatura wkrótce wyruszy w kosmos. Będzie badać księżyce Jowisza

Pod powierzchnią niektórych księżyców Jowisza może znajdować się woda (fot. NASA)
Pod powierzchnią niektórych księżyców Jowisza może znajdować się woda (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

Instrumenty stworzone przez firmę Astronika na potrzeby misji JUICE opuszczą w grudniu Polskę i rozpoczną swoją drogę w Kosmos – informuje RMF FM. To jedna z dwóch największych misji realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Nowe plamy na Słońcu. Naukowcy ostrzegają przed burzami kosmicznymi

Nowe ogromne plamy na Słońcu, znajdujące się po stronie zwróconej bliżej Ziemi. Astronomowie ostrzegają przed niebezpiecznymi rozbłyskami...

zobacz więcej

Pod koniec roku instrumenty z Polski zostaną zainstalowane na sondzie badawczej, która w 2022 roku wyruszy w kierunku Jowisza. Polskie elementy stanowią ważny element infrastruktury sondy.

Sonda po trwającej ok. 7,5 roku podróży przystąpi do badania okolic Jowisza i jego księżyców. Naukowcy mają nadzieję, że misja JUICE przybliży ich do uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące Układu Słonecznego, m.in. o możliwość występowania w nim życia – informufe RMF FM. Według badaczy pod powierzchnią niektórych księżyców Jowisza może znajdować się woda w stanie ciekłym.

Polskie urządzenia LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument) mają postać wysięgników z zamontowanymi czujnikami potencjału plazmy. Astronika stworzyła na potrzeby misji JUICE także drugi rodzaj mechanizmu, system anten pod nazwą RWI – Radio Wave Instrument.

Oba urządzenia zostały stworzone jako część projektów realizowanych we współpracy z Instytutem Fizyki Plazmy w Uppsali, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz japońskim Tohoko University.

Trzy lata obserwacji


Astronika to firma, która powstała z inicjatywy polskich inżynierów z doświadczeniem w branży kosmicznej. Jej specjalnością są instrumenty kosmiczne – w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe.

Start misji JUICE zaplanowany jest na połowę 2022 r. Termin jest sztywno ustalony ze względu na korzystne, wzajemne ułożenie w tym czasie Ziemi, Wenus i Marsa. Sonda będzie bowiem korzystała z asyst grawitacyjnych tych planet.

Po przebyciu 600 mln km próbnik znajdzie się na orbicie Jowisza w 2029 r., gdzie będzie prowadzić obserwacje przez co najmniej trzy lata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej