RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecka diecezja cofa podwyżki dla księży. Z powodu pandemii

Diecezja ma zaoszczędzić kilkaset tys. euro (fot. Shutterstock/l i g h t p o e t)

Księża z niemieckiej diecezji zrezygnowali z planowanych podwyżek. Pieniądze przeznaczą na walkę z epidemią koronawirusa.

Jednego dnia zmarło trzech księży z diecezji. Mieli COVID-19

Diecezja opolska poinformowała o śmierci trzech księży – Ryszarda Michalika, Zygmunta Nabzdyka i Józefa Wojtaska. Zmarli tego samego dnia – w...

zobacz więcej

Chodzi o duchownych z diecezji Fulda, którzy w przyszłym roku mają dostać podwyżkę. Władze tamtejszej diecezji – podaje Deutsche Welle – chcą w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami, które wskutek krachu w gospodarce pracują w niepełnym wymiarze godzin lub stracili pracę.

KORONAWIRUS – RAPORT

Władze diecezji Fulda oświadczyły, że sytuacja finansowa jest dramatycznie zła.

„Ze względu na ograniczenie wymiaru pracy, odroczenie podatku dochodowego, bankructwa i odczuwalny spadek zysków u osób, które płacą podatki na kościół, należy zakładać, że w obecnym roku wpływy z podatków kościelnych będą o 10-12 milionów euro niższe aniżeli planowano na koniec 2019 roku. Wówczas zakładano, że wpływy te wyniosą 112 milionów euro” – podaje DW.

Kościelna Rada Podatkowa uzgodniła z diecezją, że wobec tej sytuacji planowane na przyszły rok podwyżki wynagrodzeń duchownych i urzędników kościelnych zostaną zniesione. Ma to pozwolić na oszczędność rzędu 280 tys. euro.

Zobacz też: Afera w kościele, bo było za dużo ludzi. Ksiądz przed sądem

źródło:
Zobacz więcej