RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Posłanka KO potraktowana gazem. KSP: Istotne jest jej zachowanie, zbadamy sprawę

Najnowsze

Popularne

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka brała udział w protestach proaborcyjnych w Warszawie. Wobec posłanki funkcjonariusz użył gazu. – Zbadamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Nie można wyrokować na podstawie dwóch zdjęć. Istotnym elementem jest, jak wyglądało zachowanie pani poseł – powiedział na konferencji prasowej rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Trzaskowski zachęca do proaborcyjnych protestów w czasie pandemii

Dziś rząd PiS próbuje pozbawić kobiety ich praw i obedrzeć z godności, to dlatego są na ulicach; naszym obowiązkiem jest być razem z nimi – napisał...

zobacz więcej

Posłanka Barbara Nowacka została spryskana gazem, gdy grupa kilkudziesięciu osób wbiegła na Trasę Łazienkowską. Na zdjęciach opublikowanych przez media widać, że posłanka trzyma w ręku legitymację poselską.

Podczas konferencji prasowej przed Komendą Stołeczną Policji podsumowującą działania policji podczas demonstracji organizowanej przez Strajk Kobiet, rzecznik odniósł się do sytuacji, w której policjant użył gazu wobec posłanki KO Barbary Nowackiej prezentującej legitymację poselską.

– Komendant Stołeczny Policji postawił jedno, główne zadanie po wczorajszych wydarzeniach - dokładnie wyjaśnić sytuację z panią poseł, jakie były okoliczności i dlaczego został użyty gaz – poinformował Marczak.

– Na pewno te zdjęcia, które krążą w przestrzeni publicznej, pokazują jedno: była trzymana w ręku legitymacja i był użyty gaz ze strony policjanta i to są dwa fakty, które w tej chwili są niepodważalne. Teraz musimy sprawdzić dokładnie jak wyglądało to z drugiej perspektywy, czyli ze strony policjantów – podkreślał.

Liczba zatrzymanych po proteście. Ile osób wylegitymowano?


Rzecznik przekazał także dane dotyczące sobotniej demonstracji. – Jeżeli chodzi o liczbę osób wylegitymowanych: ponad 900 zostało wylegitymowanych. Jeżeli chodzi o notatki do sanepidu: ponad 450 notatek. Ponad 370 wniosków o ukaranie pojedyncze mandatem. Jeżeli chodzi o zatrzymane: łącznie 11 osób. Duża część z tych osób to są te, które odmówiły podania swoich danych – wyliczał.

– Też musimy wspomnieć o trzech przypadkach, gdzie mamy do czynienia z przestępstwem - tutaj mówimy o naruszeniu nietykalności m.in. mówimy o zatrzymaniu 17-latka - tam mamy do czynienia z naruszeniem nietykalności, tam mamy do czynienia ze znieważeniem policjanta, a pamiętajmy, że osoby 17-letnie zgodnie z Kodeksem karnym odpowiadają jako osoby dorosłe – poinformował.

Zobacz też: Marta Lempart: Znajdzie się jeden odważny co ma broń?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej