RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Gądecki: Człowiek żyje, dopóki czeka, dopóki w jego sercu żyje nadzieja

Adwent przygotowuje wiernych do Świąt Bożego Narodzenia (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

Adwent to czas powrotu do Chrystusa, który daje nadzieję, że Bóg przemieni w dobro wszystko, co się wydarza, nawet te rzeczy, których nie rozumiemy i które są, podobnie jak pandemia, złe – wyjaśnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia oraz powtórne przyjście Chrystusa.

Rozpoczyna się Adwent. Czym jest i jakie są tradycje tego czasu?

Dziś w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent, okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Kapłani zachęcają do korzystania z sakramentów i...

zobacz więcej

Abp Gądecki podkreślił, że w adwencie chodzi o „oczekiwanie to coś, co przekracza nasze osobiste, rodzinne i społeczne istnienie”. – Jest ono obecne w tysiącu różnych sytuacji, począwszy od najmniejszych i najbardziej banalnych, aż po najważniejsze, które angażują nas całkowicie i dogłębnie. W pewnym sensie można powiedzieć, że człowiek żyje, dopóki czeka, dopóki w jego sercu żyje nadzieja. W czasie Adwentu każdy z nas może zadać sobie pytanie: Na co ja czekam? Na co czekamy razem? – powiedział w rozmowie z PAP.

– Ważniejszą sprawą od oczekiwania na rzeczy zewnętrzne jest oczekiwanie na wspomnienie narodzenia Jezusa Chrystusa, ponieważ ono daje nam nadzieję na to, że w jego konsekwencji Pan Bóg może przemienić w dobro wszystko, co się wydarza, nawet te rzeczy, których nie rozumiemy i które są – podobnie jak pandemia – złe. On może skierować wszystkie nasze obecne wysiłki nie tyle na powrót do „starej normalności”, ale na wykorzystanie tego kryzysu do radykalnej zmiany na lepsze – mówił abp Gądecki.

Dzisiaj Dzień Zaduszny. W Kościele wspomnienie wszystkich zmarłych

Kościół katolicki wspomina 2 listopada w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu....

zobacz więcej

Czas błogosławiony


Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński podkreśla, że adwent jest czasem błogosławionym. – W tym okresie należy pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu – wyjaśnia duchowny. Hierarcha zachęca, byśmy prócz wpuszczenia do domu bożego promienia, stali się tym promieniem dla innych.

Biskup Kamiński podkreśla, że adwent jest też czasem pojednania. Wyjaśnia, że w tym okresie wspominamy dar Boga Ojca, jakim było posłanie na ziemię swojego Syna - Jezusa Chrystusa, którego zadaniem było pojednanie.

– W oczach Bożych jesteśmy kimś ważnym. Szanujmy to rozeznanie Boga i starajmy się w wielkiej pokorze być w swoim życiu naprawdę kimś ważnym. Z tego cieszy się Bóg i to jest dla nas bardzo potrzebne – dodaje biskup warszawsko-praski.

Liczba czterech kolejnych niedzieli adwentowych nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej.

Adwent w Polsce ubogacony jest roratami. Są to msze święte wotywne ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrowane codziennie przed świtem. Stanowią dla chrześcijan wezwanie do czujności w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela i gotowości na sąd ostateczny. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie adwentu „Rorate coeli de super”... – „niebiosa rosę spuście nam z góry”.

Według przekazów historycznych roraty sięgają XII wieku. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie św. Kinga, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

Symbolem gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznaczają przyjście Jezusa, który jest światłością świata. Adwent trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.

źródło:
Zobacz więcej