RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ta władza nie ma prawa rządzić”. Grodzki oskarżył rząd o odbieranie dodatków za walkę z COVID-19

Dzień wcześniej Tomasz Grodzki wygłosił orędzie (fot PAP Rafał Guz)

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki oskarżył władze Polski o „odbieranie medykom dodatków za walkę z COVID-19” i zasugerował, że środki, które rzekomo w ten sposób „odebrano”, przeznaczono następnie „lekką ręką na rządową TVP”. „Ta władza nie zasługuje, żeby rządzić” – napisał polityk.

Sejm przegłosował w sobotę przepis, zgodnie z którym dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia będą przysługiwały tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę.

Niedzielski: Walczący z pandemią otrzymają 100 proc. dodatku do wynagrodzenia

W związku z dzisiejszą lawiną politycznych fake newsów na temat dodatków covidowych dla personelu medycznego przypominam, że 1.11 poleciłem NFZ...

zobacz więcej

Usunął w ten sposób przyjęte we wcześniejszej nowelizacji poprawki Senatu, według których dodatek 100 proc. wynagrodzenia przysługiwałby wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19, a nie tylko tym skierowanym do takiej pracy decyzją administracyjną.

Jednak pozostali pracownicy nie zostali pozbawieni dodatkowych wynagrodzeń. Już wcześniej, 1 listopada, minister zdrowia, Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.

Fundusze przekazywane mediom publicznym na pełnienie ich misji stanowią rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu. Formuła przekazania tej rekompensaty nie jest jeszcze przesądzona. Przed rokiem opozycja zarzucała rządowi, że rekompensatę sfinansowano z pieniędzy odebranych rzekomo służbie zdrowia, a przeznaczonych na walkę z nowotworami. W rzeczywistości wydatki na onkologię systematycznie rosną i są obecnie o ponad 3 mld (ok 40 proc.) wyższe niż w 2015 r.

Dzień przed wpisem na Twitterze marszałek Senatu wygłosił orędzie, w którym wezwał premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania się ze stanowiska negocjacyjnego, w ramach którego polski rząd sprzeciwia się pozatraktatowym, subiektywnym kryteriom oceny przyznawania środków unijnych. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy ocenili wystąpienie Tomasza Grodzkiego jako „sprzeczne z polską racją stanu”.

źródło:
Zobacz więcej