RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W oknie prezydenckim zapłonęła świeca. Uczczono pamięć ofiar Wielkiego Głodu

Na Ukrainie zmarło ok. 3,5 mln ludzi w latach 1932-1933 (fot. DeAgostini/Getty Images)

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca dla uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie. Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że to symboliczne światło upamiętnia cierpienie i tragizm milionów ludzi, którzy zostali skazani na śmierć głodową przez totalitarny system komunistyczny Związku Sowieckiego.

80 lat temu zamknięto granice getta warszawskiego

80 lat temu, 16 listopada 1940 r., zamknięto granice getta warszawskiego. Stworzone przez Niemców w Warszawie, było największą zamkniętą „dzielnicą...

zobacz więcej

W czwartą sobotę listopada Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Upamiętnia on miliony ludzi, które zmarły w wyniku kryzysu żywnościowego sztucznie wywołanego przez Moskwę w latach 1932-1933. Józef Stalin zarządził wtedy powszechną i przymusową kolektywizację płodów rolnych.

Według niektórych szacunków śmierć głodową mogło ponieść do 10 milionów ludzi. Najwięcej osób zginęło na Ukrainie, ale głód spowodował również wiele ofiar na Kubaniu, Powołżu, w Zachodniej Syberii i w Kazachstanie. Wiele państw, w tym Polska w 2006 r., uznało tę tragedię za ludobójstwo.

Praca w kołchozach i sowchozach


W ramach kolektywizacji rolnictwa indywidualne gospodarstwa zostały zabrane ich właścicielom. Na stworzonych w ten sposób sowchozach i kołchozach dawni właściciele ziem pracowali jako robotnicy. Państwo skupowało i eksportowało większą część produkcji rolnej, do jedzenia nie zostawało prawie nic. W sierpniu 1932 roku ogłoszono „prawo pięciu kłosów” – kradzież nawet pięciu kłosów zboża była karana dziesięcioletnim więzieniem lub śmiercią. Człowiek został rozstrzelany nawet za zabranie tylko jednego kłosa należącego do kołchozu pola.

Badacz Memoriału: Próba podważenia sowieckiego sprawstwa zbrodni katyńskiej

Rezolucja Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego usiłuje podważyć sowieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej – ocenił Aleksandr Gurjanow z...

zobacz więcej

Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. Do końca 1933 roku na podstawie tego paragrafu pozbawiono wolności 125 tysięcy ludzi , a niemal pięć i pół tysiąca skazano na karę śmierci.

Fale głodu


W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.

W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.

źródło:
Zobacz więcej