RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Papież mianował 13 kardynałów. Pierwszy konsystorz w czasach pandemii

Podczas mianowania dwóch księży będzie nieobecnych (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

W nadzwyczajnych okolicznościach pandemii i w reżimie sanitarnym w sobotę w Watykanie odbył się konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka. Mianował on 13 nowych kardynałów. Członkowie Kolegium Kardynalskiego i pozostali obecni mieli maseczki.

„Znak ufności dla świata w czasach zagrożenia”. W Watykanie rozpoczęto instalację żłóbka

Na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęto we wtorek budowę żłóbka bożonarodzeniowego. Na miesiąc przed świętami przed obeliskiem w centrum placu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nominacje kardynalskie otrzymali: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych biskup Marcello Semeraro , arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

Jedenastu kardynałów mianowanych przez papieża Franciszka odwiedziło w sobotę razem z nim Benedykta XVI - poinformował Watykan. Do domu 93-letniego emerytowanego papieża wszyscy udali się po konsystorzu w bazylice Świętego Piotra.

Godność kardynalska


Ponadto godność kardynała otrzymali dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe; to biskup Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

Z powodu pandemii nie przybyli dwaj kardynałowie - nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin.

Watykan: McCarrick zapewniał bpa Dziwisza i Jana Pawła II o swej niewinności

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do sekretarza Jana...

zobacz więcej

Wyjaśniono, że mimo nieobecności zostaną oni mianowani kardynałami , a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej, czyli biret, pierścień oraz bullę – dokument papieski.

Również w związku z pandemią do Watykanu nie przyjechali na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego. Łączą się oni przez internet z bazyliką Świętego Piotra, gdzie trwa konsystorz. Obecne jest tam bardzo ograniczone grono uczestników; łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.

Zmiany z powodu pandemii


Odwołane zostało tradycyjne wydarzenie, czyli wizyty tysięcy wiernych u nowych kardynałów, w czasie których składa im się życzenia. Dostojnicy przyjmowali zawsze gości w komnatach Pałacu Apostolskiego i innych salach w Watykanie .

Kardynałowie którzy przyjechali do Rzymu spoza Europy, odbywali kwarantannę w watykańskim Domu świętej Marty, gdzie mieszka też papież.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży trafi do Lizbony

Przekazanie krzyża Światowych Dni Młodzieży organizatorom ŚDM w Lizbonie w 2023 roku odbędzie się w niedzielę 22 listopada w Watykanie. Informując...

zobacz więcej

Franciszek mianując nowych kardynałów – elektorów na następnym konklawe kreśli przyszłość Kościoła powszechnego, a w jego zamierzeniach ma on być skupiony na ubogich i najsłabszych.

Po sobotnim konsystorzu, siódmym w tym pontyfikacie do 73 wzrośnie liczba elektorów mianowanych przez Franciszka. Poza tym jest 39 kardynałów z nominacji Benedykta XVI i 16 wybranych przez Jana Pawła II.

128 osób na kolegium


W tym 128-osobowym kolegium będzie 53 Europejczyków, w tym 22 Włochów, 24 dostojników z Ameryki Łacińskiej, 18 z Afryki, 16 z Azji, 13 z Ameryki Północnej i 4 z Oceanii.

źródło:

Zobacz więcej