RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zamieszki we Francji. Policja użyła gazu

Najnowsze

Popularne

Paryżu, Lyonie, Lille, Bordeaux, Strasburgu, Marsylii, Grenoble, Rennes, Montpellier i innych francuskich miastach trwają w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie globalnym. W stolicy policja użyła gazu łzawiącego.

Cichanouska: Zgodziłabym się na spotkanie z Putinem

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, że zgodziłaby się na spotkanie z prezydentem...

zobacz więcej

Manifestanci oraz wspierający ich lewicowi politycy domagają się wycofania rządowej ustawy o bezpieczeństwie globalnym, która jest obecnie procedowana przez parlament.

Agencja Reutera informuje, że policja użyła gazu łzawiącego podczas marszu protestacyjnego przeciwko przemocy policji w Paryżu po tym, jak zamaskowani demonstranci wystrzelili w stronę policji race i obrzucili ją kamieniami.

Obecny na paryskiej demonstracji europoseł i jeden z liderów ugrupowania Europa Ekologia-Zieloni (EELV) Yannick Jadot wezwał prezydenta Emmanuela Macrona do wycofania tej – jak to określił – „antywolnościowej ustawy”.

– Prezydent wywołuje kryzys demokratyczno-instytucjonalny. Powinien zrezygnować ze swojego stanowiska w sprawie ustawy, w którym jest osamotniony, upokarza parlament, rzuca wyzwanie sądownictwu, prezydent powinien okazać szacunek demokracji – stwierdził Jadot.

W Paryżu protestujący domagają się również odejścia prefekta paryskiej policji Didiera Lallementa, któremu zarzucają tolerowanie przemocy i rasistowskich zachowań wśród funkcjonariuszy. Demonstranci nieśli transparenty z napisami: „Policja okalecza, policja zabija” oraz karykatury polityków partii rządzącej LREM, w tym prezydenta Macrona.

Szef skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon wezwał w sobotę do „przeglądu policji”, która – jak to ujął – „gnije”.

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) poinformowała w sobotę, że złożyła skargę na Lalle.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej