RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

„Senat nie jest od prowadzenia polityki zagranicznej”. Terlecki o orędziu Grodzkiego

Wicemarszałek Ryszard Terlecki uważa, że stanowisko opozycji w tej sprawie jest sprzeczne z polską racją stanu (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Senat nie jest od prowadzenia polityki zagranicznej, od tego jest rząd – podkreślił w sobotę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) o wystąpieniu marszałka Senatu ws. zapowiedzi polskiego weta unijnego budżetu. Dodał, że stanowisko opozycji w tej sprawie jest sprzeczne z polską racją stanu.

Orędzie Grodzkiego. Wzywa do opamiętania i straszy polexitem

Jako senatorowie oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta; ono godzi w interesy...

zobacz więcej

Terlecki został zapytany na sobotnim briefingu o piątkowe wystąpienie w telewizji marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, w którym wezwał rządzących do „poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta” unijnego budżetu. Grodzki podkreślił, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Wezwał też rządzących do „opamiętania się” i apelował, aby „wrócili do przestrzegania praworządności”.

Senat nie jest od tego, żeby prowadzić politykę zagraniczną, od tego jest rząd. W kompetencjach Senatu jest zajmowanie się sprawami Polonii, a nie racją stanu Rzeczypospolitej. I tu marszałek, moim zdaniem, nie tylko ośmiesza Senat, ale ośmiesza też opozycję – ocenił Terlecki.

– Trzeba to jasno powiedzieć, że opowiadanie jakichś głupstw w telewizorze, które mają przedstawiać jakby stanowisko opozycji przez marszałka Senatu jest czymś, moim zdaniem, całkowicie niewłaściwym – powiedział wicemarszałek Sejmu.

„Skandal zdrady Rzeczpospolitej”. Pawłowicz o wystąpieniu Grodzkiego

Skandal zdrady Rzeczpospolitej przy wykorzystaniu telewizji publicznej – tak sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz skomentowała...

zobacz więcej

Ocenił też, że na arenie międzynarodowej i w Unii Europejskiej nikt na poważnie nie weźmie pod uwagę wypowiedzi marszałka Senatu. – Prowadzimy teraz ważne negocjacje i w tych negocjacjach stanowisko opozycji, które jest sprzeczne z polską racją stanu, jest z pewnością szkodliwe. Ale to jest rola opozycji, więc opozycja może oczywiście mieć tu swoje zdanie, choć nie powinna mieć zdania, które szkodzi Polsce i obywatelom Polski i Polakom – zaznaczył.

Do wystąpienia marszałka Senatu odniósł się również wicemarszałek tej izby Marek Pęk (PiS), który ocenił, że było to „orędzie stricte polityczne, demagogiczne i nieprawdziwe”, a także „kładące kłody pod nogami polskiego rządu”.

– Nie jest to na pewno stanowisko całego Senatu. My, jako senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, jesteśmy przeciwnego zdania, wspieramy uchwałę sejmową, wspieramy działania rządu – oświadczył Pęk.

„Kolejny przejaw alternatywnej polityki Senatu”. Uchwała ws. budżetu UE

Senat przyjął uchwałę autorstwa Koalicji Obywatelskiej, która wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. Uchwałę...

zobacz więcej

Poprosił też marszałka Grodzkiego, by – jak mówił – „w taki polityczny stricte sposób, partyjny, nie wykorzystywał orędzia ”. – To jest przekraczanie uprawnień marszałka Senatu. Jeżeli Senat nie ma uprawnień do prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej, to tym bardziej marszałek Senatu – dodał.

Uchwały Sejmu i Senatu


Senat przyjął w środę uchwałę wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. W uchwale „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.

Wcześniej Sejm przyjął uchwałę, w której m.in. wezwano „rządy wszystkich państw członkowskich UE oraz organy wspólnoty do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej”. W uchwale, autorstwa PiS, znalazła się ponadto deklaracja, iż Sejm nie wyrazi zgody na jakiekolwiek rozwiązania, które nie zapewnią państwom członkowskim UE gwarancji przestrzegania ich praw, które zapisane są w traktatach.

źródło:

Zobacz więcej