RAPORT

Pogarda

Senat za dalszymi zmianami w tarczy 6.0. Pomocą ma być objętych więcej branż

Najnowsze

Popularne

Senat w sobotę zgłosił kilkaset poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Proponowane zmiany rozszerzają zakres podmiotów, które mogłyby skorzystać z pomocy rządu w związku z COVID-19. Chodzi m.in. o firmy założone po 30 listopada 2019 r.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje liczbę zakażeń i zgonów

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę w raporcie o 15 178 nowych przypadkach zakażenia. Z danych resortu wynika, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami zagłosowało 97 senatorów, żaden nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – nazywana tarczą 6.0 – trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Na około 470 poprawek zgłoszonych do ustawy senatorowie w sobotę poparli kilkaset z nich.

Zmiany, jakie zyskały poparcie wyższej izby parlamentu, dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia grona branż i firm, jakie będą mogły się ubiegać o pomoc rządu w związku z pandemią koronawirusa. Dotyczyło to m.in. firm z szeroko pojętej branży artystycznej, kulturalnej, turystycznej. Chodziło np. o przewodników, czy pracowników muzeów.

Zgodnie z jedną z popartych poprawek, pomocą państwa mają być objęte także firmy, które szczególnie ucierpiały z powodu COVID-19 i rozpoczęły swoją działalność po 30 listopada 2019 r. Chodzi tu o przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Kiedy głosowanie w Sejmie?


Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) zapytany, czy posłowie zajmą się przyjętymi przez Senat poprawkami do tzw. tarczy 6.0 podczas dzisiejszego posiedzenia, odpowiedział, że „Sejm zajmie się tymi ustawami, które wczoraj przyjął Senat i które dziś wreszcie, po interwencjach marszałka Pęka (wicemarszałka Senatu Marka Pęka – red.) trafiły do Sejmu”.

W sobotę – jak wynika z informacji na stronie Sejmu – posłowie mają głosować nad stanowiskiem Senatu do nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

Głosowane mają być też poprawki Senatu m.in. do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wprowadza tzw. estoński CIT dla firm, a także nad poprawkami do uchwalonej pod koniec października przez Sejm noweli, która wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej