RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Weto ws. „praworządności”. Sondaż: większość odpowiedziała jednoznacznie

Najnowsze

Popularne

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że rządy państw unijnych mają prawo stosować weto w szczególnych sytuacjach – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Social Changes.

„Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadzono na zlecenie portalu wpolityce.pl. Ankietowanym zadano pytanie: „Czy według Pani/Pana rządy państw należących do Unii Europejskiej mają prawo stosować weto w sytuacji, gdy są przekonane, że mogą być zagrożone podstawowe interesy danego państwa?”.

58 proc. badanych odpowiedziało twierdząco z czego 29 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, zaś 29 proc. „raczej tak”.

Przeciwnego poglądu jest 19 proc. biorących udział w badaniu – 10 proc. wskazało „zdecydowanie nie”, 9 proc. „raczej nie”. 23 proc. respondentów nie miało zdanie na ten temat.

Portal podał również, że prawo do stosowania weta przyznaje 78 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 66 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Badanie zostało zrealizowane metodą na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1058 Polaków w dniach od 20 do 23 listopada 2020 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej