RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Najwyższy poziom alertu dla ambasad. Izrael reaguje po groźbach Iranu

Ogłoszenie alertu ma związek z zapowiedzią pomszczenia śmierci irańskiego eksperta nuklearnego (fot. David Silverman/Getty Images)

Władze Izraela ogłosił najwyższy poziom alertu dla wszystkich swych ambasad w związku z groźbami Iranu, że sprawcy zamachu na eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha zostaną „surowo ukarani”. Władze w Iranie obarczają odpowiedzialnością za ten atak Izrael.

Prezydent Iranu: Diabelskie dłonie światowej arogancji splamione krwią

Prezydent Iranu Hassan Rowhani obarczył w sobotę Izrael odpowiedzialnością za zabicie irańskiego naukowca Mohsena Fakhrizadeha uważanego za...

zobacz więcej

Izraela odmówiło komentarzaO ogłoszeniu alertu dla ambasad poinformował w sobotę izraelski kanał informacyjny N12. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odmówiło komentarza w tej sprawie, tłumacząc, że musi tak uczynić, bo dotyczy to bezpieczeństwa pracowników izraelskiej służby dyplomatycznej, przebywających obecnie za granicą.

Ogłoszenie alertu ma związek z zapowiedzią pomszczenia śmierci irańskiego eksperta nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha uważanego za ojca irańskiego programu jądrowego. W latach 1989-200 Fakhrizadeh nadzorował irański programu jądrowy „Amad” (Nadzieja). Wywiad izraelski twierdził, że Fakhrizadeh kontynuował swą misję mimo deklarowanego zamrożenia programu zbrojeń jądrowych w Iranie.

Iran szuka winnych śmierci naukowca. Wskazuje na Izrael

Istnieją „poważne oznaki” odpowiedzialności Izraela za zabójstwo irańskiego naukowca ds. nuklearnych Mohsena Fakhrizadeha – napisał ambasador Iranu...

zobacz więcej

Pomszczenie naukowca i surowe ukaranie sprawców zapowiedział w sobotę duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. W podobnym duchu wypowiedział się prezydent Iranu Hassan Rowhani. Polityk ten obarczył wprost Izrael odpowiedzialnością za zabicie irańskiego naukowca.

Do zamachu na naukowca doszło w piątek, gdy Fakhrizadeh przemieszczał się samochodem w pobliżu Teheranu. Doszło do eksplozji pojazdu, a następnie ostrzelano samochód z broni automatycznej. Ranny Mohsen Fakhrizadeh został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.

źródło:

Zobacz więcej