RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Aborcja na forum PE, „który nie ma żadnych kompetencji w tych kwestiach”

Oceniając zachowanie polskich europosłów opozycji rzecznik prezydenta stwierdził, że jest „strasznie martwiące” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Parlament Europejski nie ma żadnych kompetencji w kwestiach związanych z aborcją. To, że taki temat został podniesiony na forum UE i PE przez m.in. polskich europosłów jest naprawdę zasmucające – komentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

„Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży”. Prezes TK o orzeczeniu ws. aborcji

Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione...

zobacz więcej

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję dotyczącą „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”; „zdecydowanie potępiono” w niej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

Spychalski: martwi zachowanie europosłów


Odnosząc się do tej rezolucji w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik prezydenta stwierdził, że „strasznie martwiące jest to, że m.in. polscy europosłowie wnoszą na forum Parlamentu Europejskiego, który nie ma żadnych kompetencji w kwestiach związanych z aborcją, projekt rezolucji, która oczywiście nie ma żadnego wiążącego dla nikogo prawa i ona wiążące prawa za sobą nie niesie, ale taki temat jest podnoszony na forum Unii Europejskiej, na forum Parlamentu Europejskiego, jest dyskutowany, jest przegłosowywany – to jest naprawdę zasmucające”.

Sędzia Pawłowicz komentuje rewelacje Onetu ws. wyroku TK

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej jest do poprawy – donosi portal Onet. Na tekst zareagowała sędzia TK Krystyna Pawłowicz....

zobacz więcej

Jak dodał, „to polski parlament jest tym miejscem, gdzie te kwestie powinno się dyskutować, gdzie wypracowywał się, już rzeczywiście dawno temu, kompromis aborcyjny”.

– Dzisiaj mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które doprecyzowało kompromis aborcyjny – tak jak on jest zawarty w konstytucji – stąd też, ponieważ pojawiły się protesty, stąd też decyzja pana prezydenta, że ta kwestia musi być doprecyzowana – podkreślił nawiązując do prezydenckiego projektu nowelizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej.

Dodał, że obecnie to polski parlament jest dysponentem prezydenckiego projektu zgodnie z którym wprowadzona miałaby zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. – Jeżeli będzie wola większości parlamentarnej o tym, żeby te kwestie przedyskutować i doprecyzować na nowo – to taki projekt zostanie przyjęty – stwierdził. – Apeluję o to, żeby dyskutować, żeby rozmawiać i żeby to stanowisko zostało wypracowane w jak najszerszym konsensusie politycznym – dodał.

źródło:
Zobacz więcej