
Parlament Europejski nie ma żadnych kompetencji w kwestiach związanych z aborcją. To, że taki temat został podniesiony na forum UE i PE przez m.in. polskich europosłów jest naprawdę zasmucające – komentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione...
zobacz więcej
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję
dotyczącą „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”; „zdecydowanie potępiono” w niej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej jest do poprawy – donosi portal Onet. Na tekst zareagowała sędzia TK Krystyna Pawłowicz....
zobacz więcej
Jak dodał, „to polski parlament jest tym miejscem, gdzie te kwestie powinno się dyskutować, gdzie wypracowywał się, już rzeczywiście dawno temu, kompromis aborcyjny”.
– Dzisiaj mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego,
które doprecyzowało kompromis aborcyjny – tak jak on jest zawarty w konstytucji – stąd też, ponieważ pojawiły się protesty, stąd też decyzja pana prezydenta, że ta kwestia musi być doprecyzowana – podkreślił nawiązując do prezydenckiego projektu nowelizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej.
Dodał, że obecnie to polski parlament jest dysponentem
prezydenckiego projektu
zgodnie z którym wprowadzona miałaby zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. – Jeżeli będzie wola większości parlamentarnej o tym, żeby te kwestie przedyskutować i doprecyzować na nowo – to taki projekt zostanie przyjęty – stwierdził. – Apeluję o to, żeby dyskutować, żeby rozmawiać i żeby to stanowisko zostało wypracowane w jak najszerszym konsensusie politycznym – dodał.