RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Remont przed jubileuszem. „Zawisza Czarny” będzie jak nowy

Największy od 20 lat remont przechodzi „Zawisza Czarny” – żaglowiec, na którym całe pokolenia uczyły się żeglarskiego rzemiosła. Flagowy statek Związku Harcerstwa Polskiego niedawno opuścił stocznię w Szczecinie, gdzie wykonano zasadnicze prace. Dalszy ich ciąg prowadzony jest w porcie macierzystym w Gdyni.

Polski jacht „I Love Poland” zwycięzcą światowej imprezy

„I Love Poland” Polskiej Fundacji Narodowej jako pierwszy minął linię mety Rolex Middle Sea Race 2020 – poinformowano na oficjalnym profilu...

zobacz więcej

W suchym doku jednej ze szczecińskich stoczni żaglowiec przeszedł główną część remontu. Żaglowiec jest już na swoim stałym miejscu w Gdyni, w Basenie Prezydenta, w towarzystwie „Pogorii”, „Daru Pomorza” i ORP „Błyskawica”.

Teraz na pokładzie trwa malowanie, czyszczenie i usuwanie rdzy. W pracach remontowych pomagają również wolontariusze. Wszystko pod nadzorem bosmana, Andrzeja Łęgosza.

Koszt remontu żaglowca, należącego do Związku Harcerstwa Polskiego, wyniesie milion złotych. Armator zbiera też – za pośrednictwem portalu społecznościowego – dodatkowe środki na wymianę wysłużonych elementów wyposażenia.

Remont „Zawiszy Czarnego” potrwa do końca lutego. W marcu statek wyruszy w pierwszy po długiej przerwie rejs.

W przyszłym roku przypada 60. rocznica podniesienia bandery na zasłużonym żaglowcu.

źródło:
Zobacz więcej