RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zgorzelski: z Szymonem Hołownią prowadzimy rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym

Piotr Zgorzelski, Szymon Hołownia (fot. PAP/Rafał Guz)

Z Szymonem Hołownią nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym – mówił polityk PSL, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jak dodał, „zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedwczesne i nieuprawnione”.

Kukiz: Klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę

Decyzję Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u - Koalicja Polska podziękował nam za współpracę – oświadczył w czwartek Paweł...

zobacz więcej

Zapytany w sobotę w Radiu Zet, czy po zakończeniu współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza nowym rozdziałem będzie ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, Zgorzelski odpowiedział, że takie rozmowy się odbywają.

Rozmowy się odbywają


Nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, bo to jest jeszcze za daleko, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym, można powiedzieć – rozpoznawczym, o pozycjonowaniu się różnych ugrupowań na scenie politycznej – powiedział.

Zgorzelski dopytywany, czy Koalicja Polska będzie forpocztą Hołowni w Sejmie, odparł, że PSL nie musi być niczyją forpocztą, bo jest partią, która jest na scenie politycznej 125 lat.

Pan Szymon Hołownia jest życzliwie przez nas postrzegany – powiedział.

Jak dodał, Hołownia „z pewnością także zdaje sobie sprawę, że długo nie można robić polityki będąc poza Sejmem, więc stąd pewnie są jego zabiegi o to, żeby poszerzyć swój wachlarz obecności w parlamencie z jednej posłanki, skądinąd bardzo kompetentnej, merytorycznej, z którą mamy bardzo dobre relacje, ale za pomocą filmików w internecie czy poprzez jedną posłankę nie da się robić poważnej polityki”.

Posłanką, która niedawno rozpoczęła współpracę z ruchem Hołowni jest Hanna Gill-Piątek, wcześniej związana z Wiosną Roberta Biedronia.

Hołownia: Musimy zabrać politycznej małpie brzytwę

– My, Polacy, naprawdę nie mamy już czasu. Zanim pozamykają nas w więzieniach, pozwolą nas wybić kolejnej fali pandemii, wyprowadzą z Europy i –...

zobacz więcej

– Zawsze towarzyszy takiemu ruchowi, jak Szymon Hołownia, powiew nowości, jest większy pakiet zaufania społecznego, ale też pamiętajmy, że do wyborów terminowych są trzy lata i może się okazać, że na pół roku przed wyborami wyskoczą jacyś youtuberzy, którzy zamieszają ludziom w głowie, szczególnie młodych, schowają do kąta Konfederację i Szymona Hołowni – powiedział.

Hołownia odpowiada


Sam Hołownia mówił w piątek w TVN 24, że nie zamierza tworzyć koalicji, ani „zawierać jakichś sojuszy” z PSL. Wyraził jednocześnie gotowość do współpracy we „wspólnych tematach”.

Zgorzelski odniósł się także do sprawy współtworzonego przez PSL szerszego porozumienia z innymi podmiotami. – Zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedczesne i nieuprawnione, bowiem czas pokaże, że do końca roku kolejne podmioty będą dołączały do Koalicji Polskiej – zapowiedział. – To, że Paweł Kukiz opuścił Koalicję Polską, to nic nie znaczy. To znaczy tylko tyle, że otwiera się przestrzeń dla innych – dodał.

Polityk mówił także o nowym otwarciu programowym na początku przyszłego roku, które ma być mocno osadzone w przestrzeni centroprawicowej, chadeckiej i konserwatywnej.

Pytany, czy wówczas ktoś do nich dołączy, Zgorzelski odpowiedział, że będą dołączały kolejne podmioty. – Jest taka sekwencja tygodniowa – co tydzień będzie dołączał kolejny podmiot – zapowiedział. – Będą to stowarzyszenia, organizacje polityczne działające poza Sejmem, ale też nie wykluczamy pewnych przyłączeń z Sejmu, ale to wszystko przed nami – dodał.

Zgorzelski poinformował, że nowe otwarcie programowe będzie skierowane do ludzi aktywnych, pracujących, także dla młodych, dla których ważne są m.in. sprawy klimatu.

źródło:

Zobacz więcej