RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zgorzelski: z Szymonem Hołownią prowadzimy rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym

Piotr Zgorzelski, Szymon Hołownia (fot. PAP/Rafał Guz)
Piotr Zgorzelski, Szymon Hołownia (fot. PAP/Rafał Guz)

Z Szymonem Hołownią nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym – mówił polityk PSL, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jak dodał, „zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedwczesne i nieuprawnione”.

Kukiz: Klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę

Decyzję Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u - Koalicja Polska podziękował nam za współpracę – oświadczył w czwartek Paweł...

zobacz więcej

Zapytany w sobotę w Radiu Zet, czy po zakończeniu współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza nowym rozdziałem będzie ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, Zgorzelski odpowiedział, że takie rozmowy się odbywają.

Rozmowy się odbywają


Nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, bo to jest jeszcze za daleko, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym, można powiedzieć – rozpoznawczym, o pozycjonowaniu się różnych ugrupowań na scenie politycznej – powiedział.

Zgorzelski dopytywany, czy Koalicja Polska będzie forpocztą Hołowni w Sejmie, odparł, że PSL nie musi być niczyją forpocztą, bo jest partią, która jest na scenie politycznej 125 lat.

Pan Szymon Hołownia jest życzliwie przez nas postrzegany – powiedział.

Jak dodał, Hołownia „z pewnością także zdaje sobie sprawę, że długo nie można robić polityki będąc poza Sejmem, więc stąd pewnie są jego zabiegi o to, żeby poszerzyć swój wachlarz obecności w parlamencie z jednej posłanki, skądinąd bardzo kompetentnej, merytorycznej, z którą mamy bardzo dobre relacje, ale za pomocą filmików w internecie czy poprzez jedną posłankę nie da się robić poważnej polityki”.

Posłanką, która niedawno rozpoczęła współpracę z ruchem Hołowni jest Hanna Gill-Piątek, wcześniej związana z Wiosną Roberta Biedronia.

Hołownia: Musimy zabrać politycznej małpie brzytwę

– My, Polacy, naprawdę nie mamy już czasu. Zanim pozamykają nas w więzieniach, pozwolą nas wybić kolejnej fali pandemii, wyprowadzą z Europy i –...

zobacz więcej

– Zawsze towarzyszy takiemu ruchowi, jak Szymon Hołownia, powiew nowości, jest większy pakiet zaufania społecznego, ale też pamiętajmy, że do wyborów terminowych są trzy lata i może się okazać, że na pół roku przed wyborami wyskoczą jacyś youtuberzy, którzy zamieszają ludziom w głowie, szczególnie młodych, schowają do kąta Konfederację i Szymona Hołowni – powiedział.

Hołownia odpowiada


Sam Hołownia mówił w piątek w TVN 24, że nie zamierza tworzyć koalicji, ani „zawierać jakichś sojuszy” z PSL. Wyraził jednocześnie gotowość do współpracy we „wspólnych tematach”.

Zgorzelski odniósł się także do sprawy współtworzonego przez PSL szerszego porozumienia z innymi podmiotami. – Zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedczesne i nieuprawnione, bowiem czas pokaże, że do końca roku kolejne podmioty będą dołączały do Koalicji Polskiej – zapowiedział. – To, że Paweł Kukiz opuścił Koalicję Polską, to nic nie znaczy. To znaczy tylko tyle, że otwiera się przestrzeń dla innych – dodał.

Polityk mówił także o nowym otwarciu programowym na początku przyszłego roku, które ma być mocno osadzone w przestrzeni centroprawicowej, chadeckiej i konserwatywnej.

Pytany, czy wówczas ktoś do nich dołączy, Zgorzelski odpowiedział, że będą dołączały kolejne podmioty. – Jest taka sekwencja tygodniowa – co tydzień będzie dołączał kolejny podmiot – zapowiedział. – Będą to stowarzyszenia, organizacje polityczne działające poza Sejmem, ale też nie wykluczamy pewnych przyłączeń z Sejmu, ale to wszystko przed nami – dodał.

Zgorzelski poinformował, że nowe otwarcie programowe będzie skierowane do ludzi aktywnych, pracujących, także dla młodych, dla których ważne są m.in. sprawy klimatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej