RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Tatry pod śniegiem. Ratownicy ostrzegają

W górach śnieg i lód, pamiętaj o właściwym ubiorze (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

W Tatrach i Beskidach panują trudne warunki turystyczne. Od kilku dni w górach trwa zima. Ratownicy apelują o rozwagę.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Poślizgnął się i wpadł w przepaść

Na szlaku na Rysy doszło w niedzielę do śmiertelnego wypadku. Turysta najprawdopodobniej poślizgnął się i spadł w przepaść – powiedział ratownik...

zobacz więcej

W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega cienka warstwa śniegu i lodu. – Od dziś dodatkowo zaczął wiać wiatr, a chmury mają niski pułap – mówi Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

To warunki dla bardzo doświadczonych i dobrze wyposażonych turystów. Tatrzański Park Narodowy apeluje także do turystów o zabieranie ze sobą latarek.

Trudne warunki są też na szlakach turystycznych w Beskidach. Są one oblodzone. Goprowcy podali w sobotę, że w górach widać pierwsze zwiastuny zimy. Termometry wskazywały w wyższych partiach gór -4 st. C. Beskidy przybieliła niewielka warstwa śniegu.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może ona uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

źródło:
Zobacz więcej