RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Iranu: Diabelskie dłonie światowej arogancji splamione krwią

Zamach na Fakhrizadeha (fot. PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT; Iranian State TV/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Prezydent Iranu Hassan Rowhani obarczył w sobotę Izrael odpowiedzialnością za zabicie irańskiego naukowca Mohsena Fakhrizadeha uważanego za promotora irańskiego programu jądrowego. Oświadczenie głowy państwa jest szeroko cytowane w sobotę w irańskich mediach.

Iran szuka winnych śmierci naukowca. Wskazuje na Izrael

Istnieją „poważne oznaki” odpowiedzialności Izraela za zabójstwo irańskiego naukowca ds. nuklearnych Mohsena Fakhrizadeha – napisał ambasador Iranu...

zobacz więcej

„Po raz kolejny diabelskie dłonie światowej arogancji zostały splamione krwią” – napisał Rowhani w swym oświadczeniu. Bezpośrednią odpowiedzialnością za likwidację irańskiego eksperta ds. jądrowych obarczył „najemnika wysłanego przez uzurpatorski reżym syjonistyczny”, jak w Iranie określany jest Izrael. Nie podał jednak żadnych szczegółów uzasadniających tę tezę.

„Zamordowanie męczennika za sprawę Fakhrizadeha pokazuje całą głębię rozpaczy i nienawiści żywionej do Iranu” – zaznaczył Rowhani. Zapowiedział, że śmierć naukowca „nie wpłynie na osiągnięcia, których się spodziewamy na naszej drodze”. Słowa te zostały odebrane przez światowe media jako zapowiedź kontynuacji irańskiego programu nuklearnego.

Relacje USA-Iran


W ocenie agencji Reutera zamach na Fakhrizadeha, który zmarł w piątek w szpitalu w wyniku odniesionych ran, może doprowadzić do nowej fali konfrontacji w relacjach Iranu ze Stanami Zjednoczonymi, utrudniając nowemu prezydentowi USA powrót do ducha i litery porozumienia wynegocjowanego w 2015 r. przez administrację Baracka Obamy.

Sygnatariuszami tej umowy były obok Stanów Zjednoczonych i Grupy E3 (Francja, Niemcy, Wielka Brytania) także Rosja i Chiny. W 2018 r. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Teheranem, a prezydent USA Donald Trump przywrócił sankcje gospodarcze nałożone uprzednio na Iran i dodał nowe.

Przeczytaj też: Iran – Chiny: koło ratunkowe czy pętla na szyję?

źródło:
Zobacz więcej