RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Fight to Vote”. Historia niezwykłej walki Polek o prawa wyborcze [WIDEO]

Już wkrótce odbędzie się premiera filmu Polskiej Fundacji Narodowej „Fight to Vote”, opowiadającego o historii walki polskich kobiet o uzyskanie praw wyborczych. – Atutem filmu są unikatowe materiały archiwalne, które w połączeniu ze zdjęciami realizowanymi m.in. w USA, Francji i Włoszech oraz nowoczesną grafiką i animacjami stanowią o oryginalności wizualnej tej produkcji – przekazał nam rzecznik Fundacji Temistokles Brodowski.

PFN ma dodatkowe środki na walkę z pandemią. Wesprze też Polaków na Kresach

Niewykorzystane pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej trafiają na najpotrzebniejsze działania związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi –...

zobacz więcej

Jak przypomina Brodowski, 102 lata temu, 28 listopada 1918 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”, ogłoszony następnie w „Dzienniku Praw” 6 grudnia 1918 roku.

W myśl artykułu 1. wyborcą mógł zostać każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Dekret ten umożliwił Polkom czynny i bierny udział w życiu politycznym kraju. W wyniku pierwszych wyborów do Sejmu (1919-1922) wybrano 8 posłanek.

Jak zaznacza rzecznik Fundacji, film „Fight to Vote” pokazuje walkę kobiet „rozumianą nie tylko jako działania niepodległościowe, ale także – a może przede wszystkim – pionierskie działania społeczne, edukacyjne i legislacyjne”. Autorzy filmu opowiadają tę historię poprzez pryzmat losów kobiet, takich jak Emilia Plater, Helena Modrzejewska czy Maria Rodziewiczówna, a także tych mniej znanych jak Henryka Pustowójtówna, Eugenia Kierbedź czy Paulina Kuczalska – Reinschmit.

Zobacz też: PFN wspiera seniorów i kombatantów

– Celem PFN i Fundacji Skrzydła Chwały było wyprodukowanie dzieła filmowego, który przybliży zachodnioeuropejskiemu audytorium drogę polskich kobiet do prawnej i politycznej podmiotowości w czasach, w których było to ewenementem na skalę światową. De facto warto przypomnieć także polskim odbiorcom produkcji o roli Polek w procesie odzyskania niepodległości oraz o uzyskiwaniu praw wyborczych przez kobiety w Polsce w okresie, gdy w wielu krajach Europy Zachodniej były tychże praw pozbawione – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Michał Góras Wiceprezes PFN dodał, że film „Walka o głos” to przykład „kolejnego zaangażowania Fundacji w zakresie produkcji filmowej. W szerokim dyskursie dotyczących roli kobiet w życiu publicznym chcemy przypomnieć piękne karty z historii Polski oraz poprzez przykłady konkretnych kobiet. Film podkreśla walkę, jaką polskie kobiety stoczyły 100 lat temu oraz historycznego procesu odradzania się niepodległości. Mamy nadzieję, że polskie doświadczenie pokazane w ciekawy i inspirujący sposób spotkają się z przychylnością widzów”.

– Nikt, kto nie rozumie kobiety, jej powołania i misji, jaką wypełniają kobiety w życiu narodów i świata nie zrozumie tego filmu, życzę każdemu z nas otwartości na to, co przekazuje ten bardzo mocny obraz – stwierdził Cezary Andrzej Jurkiewicz z zarządu PFN.

Zobacz też: PFN: obiady dla bohaterów

źródło:
Zobacz więcej