RAPORT

Pogarda

Orędzie Grodzkiego. „Sprzeczne z polską racją stanu”

Najnowsze

Popularne

Piątkowe telewizyjne wystąpienie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego było sprzeczne z polską racją stanu, szkodzi działaniom negocjacyjnym rządu i jest przekroczeniem konstytucyjnych uprawnień Senatu i marszałka – oświadczyła w rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

„Skandal zdrady Rzeczpospolitej”. Pawłowicz o wystąpieniu Grodzkiego

Skandal zdrady Rzeczpospolitej przy wykorzystaniu telewizji publicznej – tak sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz skomentowała...

zobacz więcej

Grodzki wzywa do opamiętania


Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym wezwał rządzących do „poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta”. Podkreślił, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Wezwał też rządzących do opamiętania się i apelował, aby „wrócili do przestrzegania praworządności”.

Zdaniem Czerwińskiej, wystąpienie Grodzkiego „powtarza fałszywe tezy zawarte w ostatniej uchwale Senatu”. – Po pierwsze jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem negocjacyjnym rządu i uchwałą Sejmu, który zgodnie z konstytucją kontroluje rząd – zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Czerwińska oceniła, że „ Senat, a tym bardziej marszałek Senatu, nie ma uprawnień do prowadzenia polityki zagranicznej i kontroli rządu”. – Politykę zagraniczną prowadzi rząd – podkreśliła rzeczniczka PiS.

Orędzie Grodzkiego. Wzywa do opamiętania i straszy polexitem

Jako senatorowie oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta; ono godzi w interesy...

zobacz więcej

Wystąpienie sprzeczne z racją stanu?


Według niej, wystąpienie marszałka Senatu było „sprzeczne z polską racją stanu”. – Szkodzi działaniom negocjacyjnym rządu, jest przekroczeniem konstytucyjnych uprawnień Senatu i marszałka – oceniła Czerwińska.

Senat przyjął w środę uchwałę wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. W uchwale „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.

Wcześniej Sejm przyjął uchwałę, w której m.in. wezwano „rządy wszystkich państw członkowskich UE oraz organy wspólnoty do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej”. W uchwale, autorstwa PiS, znalazła się ponadto deklaracja, iż Sejm nie wyrazi zgody na jakiekolwiek rozwiązania, które nie zapewnią państwom członkowskim UE gwarancji przestrzegania ich praw, które zapisane są w traktatach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej