RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostrzeżenia nie pomogły. Miliony pasażerów przed Świętem Dziękczynienia

Środa była trzecim dniem w tym tygodniu, kiedy przez punkty kontrolne na lotniskach przeszło ponad 1 milion pasażerów. (fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO)
Środa była trzecim dniem w tym tygodniu, kiedy przez punkty kontrolne na lotniskach przeszło ponad 1 milion pasażerów. (fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO)

Władze transportowe poinformowały w piątek, że w środę poprzedzającą Święto Dziękczynienia do samolotów wsiadło więcej pasażerów, niż w jakikolwiek inny dzień od marca. Stało się tak mimo ostrzeżeń przed podróżowaniem w czasie pandemii.

Miliard dolarów, 45 mln indyków. USA przed Świętem Dziękczynienia

45 milionów indyków zjedzą w najbliższych dniach Amerykanie świętujący Dzień Dziękczynienia. W czwarty czwartek listopada spotykają się w rodzinnym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według danych Administracji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) w środę 1 070 967 pasażerów przekroczyło na lotniskach punkty kontrolne. Było ich najwięcej od wybuchu w marcu kryzysu COVID–19. W tygodniu poprzedzającym Święto Dziękczynienia samolotami podróżowało 6,8 mln osób.

Rozpoczynający się zawsze w czwartek weekend Święta Dziękczynienia dla większości Amerykanów liczy cztery dni i jest najdłuższym w roku. W przedświąteczną środę odnotowuje się zazwyczaj najwięcej podróży w roku. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się niedziela na zakończenie świątecznego weekendu.

Środa była trzecim dniem w tym tygodniu, kiedy zgodnie z danymi TSA przez punkty kontrolne na lotniskach przeszło ponad 1 milion pasażerów.

„To najwyższa liczba od 16 marca, a od tamtej pory tylko czterokrotnie było więcej niż milion pasażerów dziennie” – poinformowała na Twitterze rzeczniczka TSA Lisa Farbstein.

Pierwszy milion pasażerów od marca zarejestrowano na lotniskach 18 października.

Mroźna parada w Nowym Jorku. Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia

Gigantyczne balony oraz występy gwiazd estrady, w tym Diany Ross, były atrakcjami nowojorskiej 92. Parady w Święto Dziękczynienia, która...

zobacz więcej

Ostrzeżenie przed podróżami


W minionym tygodniu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydało ostrzeżenie przed podróżami w Święto Dziękczynienia.

„Podróże mogą zwiększyć ryzyko zakażenia się i rozprzestrzeniania COVID-19. Odkładanie podróży i pozostanie w domu w tym roku to najlepszy sposób na ochronę siebie i innych” – apelowali eksperci CDC.

Także dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci przypominał Amerykanom o zagrożeniach związanych z zgromadzeniami w zamkniętych pomieszczeniach i zniechęcał do podróży. W Nowym Jorku nawoływali do pozostania w domach gubernator Andrew Cuomo i burmistrz Bill de Blasio.

Telewizja CNBC podkreśliła, że w USA w tygodniu poprzedzającym Święto Dziękczynienia ponad 1,2 miliona ludzi zaraziło się CoOVID–19. Było to prawie dwukrotnie więcej niż trzy tygodnie wcześniej.

Podczas pandemii TSA instalowała na lotniskach plastikowe bariery, a także stosowała technologie umożliwiające bezdotykowe skanowanie identyfikatorów w punktach kontrolnych. Ma to zapewnić pasażerom w dobie COVID–19 bardziej bezpieczne warunki w czasie, kiedy lotniska stają się bardziej zatłoczone.

Dziennik „Washington Post” zauważył, że mimo wzrostu liczby podróżnych w środę, było ich o połowę mniej niż w przeddzień Święta Dziękczynienia w roku 2019. Z samolotów skorzystało wówczas 2 602 631 osób.

źródło:

Zobacz więcej