RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sklepy i świątynie otwarte. Francja zaczyna wychodzić z lockdownu

Sklepy we Francji przygotowały się na sobotnie otwarcie (fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło blisko 1000 osób zakażonych koronawirusem. Stwierdzono prawie 12,5 tysiąca nowych zakażeń. Mimo to Francja rozpoczyna pierwszy etap luzowania restrykcji i wyjścia z lockdownu. Po raz pierwszy od miesiąca będą otwarte wszystkie sklepy i świątynie. W miejscach tych będą jednak obowiązywać dodatkowe restrykcje sanitarne.

Francja. W miejscu kultu może przebywać do 30 osób

Francuskie władze ustaliły, że od soboty w dobie pandemii koronawirusa maksymalnie 30 osób może przebywać w trakcie nabożeństwa w miejscach kultu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Francuzi mogą się dziś udać na świąteczne zakupy. W sklepach obowiązuje jednak nakaz noszenia maseczek i dezynfekowania rąk. W supermarketach o powierzchni przekraczającej 400 m² ma być stosowany system liczenia klientów i regulacji ruchu. W mniejszych sklepach może przebywać jedna osoba na 8 m².

Wierni mogą uczestniczyć w sprawowanych publicznie uroczystościach religijnych. Jednak we wszystkich świątyniach - niezależnie od ich rozmiarów - obowiązuje limit 30 osób. Episkopat krytykuje te rządowe przepisy i domaga się luźniejszych regulacji. Biskupi złożyli w tej sprawie skargę do francuskiej Rady Stanu.

Po raz pierwszy od miesiąca Francuzi mogą też wyjść na dłuższy spacer - maksymalnie na trzy godziny w obrębie 20 km od miejsca zamieszkania. Przed wyjściem konieczne jest wypełnienie odpowiedniego zaświadczenia, które może zostać sprawdzone przez policję.

źródło:
Zobacz więcej