RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jachira w Sejmie wyrwała kartki z Konstytucji RP. Posłowie Kowalski i Ozdoba zaprotestowali [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Ta władza nie ma prawa ustanawiać roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, skoro łamie obecną ustawę zasadniczą – oceniła w piątek w Sejmie posłanka Klaudia Jachira (KO), wyrywając kartki z egzemplarza Konstytucji RP. Posłowie Kowalski (SP) i Ozdoba (PiS) zarzucili marszałek Małgorzacie Kidawie–Błońskiej brak reakcji na ten incydent.

Posłanka KO zamknięta w toalecie dla niepełnosprawnych. Rysowała „dyktaturę”

Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, kolejny raz planowała wywołanie sensacji w Sejmie. W czwartek, gdy posłowie zajmowali się m.in....

zobacz więcej

W dyskusji na temat uchwały ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, posłanka Jachira wyliczyła złamane – jej zdaniem – artykuły Konstytucji RP, jak art. 180 mówiący o nieusuwalności sędziów. – Rząd podporządkował sobie sądy, nie zważając na art. 178 i 173, mówiące o niezawisłości sędziów i odrębności sądów – mówiła, wyrywając z egzemplarza konstytucji strony, na których wydrukowano tekst artykułów.

– Posłowie PiS-u zawłaszczyli całe KRS wbrew art. 187. Za niepasujący do waszej wizji Trybunału Konstytucyjnego uznaliście art. 190 i art. 194 – dodała.

Zwróciła uwagę, że „wbrew art. 42 prezydent Duda ułaskawił (Mariusza) Kamińskiego, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem”. – Złamaliście jeszcze osiem innych artykułów ustawy zasadniczej – wyjaśniła, prezentując egzemplarz konstytucji z powyrywanymi stronami.

– Może zamiast świętować, powinniśmy rok 2021 ustanowić rokiem żałoby narodowej po zdeptanej konstytucji – podkreśliła.

Kibice Lecha oczyścili zdewastowany pomnik Ułanów Poznańskich

Kibice Lecha Poznań przystąpili do oczyszczania zdewastowanego pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na stojącym w centrum miasta monumencie w...

zobacz więcej

Kowalski do Kidawy-Błońskiej: Nie reagowała pani, gdy na tej sali była darta konstytucjaWystępujący po Jachirze poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska) zwrócił się do prowadzącej obrady Sejmu marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO): „nie reagowała pani, gdy na tej sali była darta konstytucja, ustawa zasadnicza z 1997 roku”. – Nie reagowała pani, jak posłanka na Sejm RP formalnie, ale faktycznie jakaś taka aktywistka i happenerka dokonywała tutaj naprawdę haniebnego czynu – mówił.

Zapytał marszałek Kidawę-Błońską, dlaczego nie zareagowała? – Na to nie może być zgody w tej sali – powiedział. Dodał, że obecnie Zjednoczona Prawica „broni konstytucji”.

– Bronimy suwerenności i bronimy trójpodziału władzy – podkreślił Kowalski.

– Nie reagowałam, jak pani poseł niszczyła kartki – zawsze ubolewam, gdy ktoś niszczy książkę – ale ona darła kartki. A państwo niszczą konstytucję, łamią konstytucję, karzą ludzi za noszenie znaczka „Konstytucja”, pałują osoby, które z takimi znakami są na ulicach – odpowiedziała wicemarszałek Sejmu. – Naprawdę trzeba mieć czelność, żeby oskarżać posłankę, że wyrażała swoje poglądy, wiedząc, że przez ostatnie lata konstytucja była przez was łamana – dodała Kidawa–Błońska.

– Miałem panią za osobę, która przynajmniej stara się zachować pewne standardy. To nie były żadne kartki, to była konstytucja. Trochę refleksji i zastanowienia – powiedział poseł PiS Jacek Ozdoba, sugerując, że marszałek Kidawa-Błońska „jako pierwsza powinna złożyć wniosek do Komisji Etyki Poselskiej za to, że na tej sali rwie się konstytucję”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej