RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jachira w Sejmie wyrwała kartki z Konstytucji RP. Posłowie Kowalski i Ozdoba zaprotestowali [WIDEO]

Ta władza nie ma prawa ustanawiać roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, skoro łamie obecną ustawę zasadniczą – oceniła w piątek w Sejmie posłanka Klaudia Jachira (KO), wyrywając kartki z egzemplarza Konstytucji RP. Posłowie Kowalski (SP) i Ozdoba (PiS) zarzucili marszałek Małgorzacie Kidawie–Błońskiej brak reakcji na ten incydent.

Posłanka KO zamknięta w toalecie dla niepełnosprawnych. Rysowała „dyktaturę”

Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, kolejny raz planowała wywołanie sensacji w Sejmie. W czwartek, gdy posłowie zajmowali się m.in....

zobacz więcej

W dyskusji na temat uchwały ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, posłanka Jachira wyliczyła złamane – jej zdaniem – artykuły Konstytucji RP, jak art. 180 mówiący o nieusuwalności sędziów. – Rząd podporządkował sobie sądy, nie zważając na art. 178 i 173, mówiące o niezawisłości sędziów i odrębności sądów – mówiła, wyrywając z egzemplarza konstytucji strony, na których wydrukowano tekst artykułów.

– Posłowie PiS-u zawłaszczyli całe KRS wbrew art. 187. Za niepasujący do waszej wizji Trybunału Konstytucyjnego uznaliście art. 190 i art. 194 – dodała.

Zwróciła uwagę, że „wbrew art. 42 prezydent Duda ułaskawił (Mariusza) Kamińskiego, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem”. – Złamaliście jeszcze osiem innych artykułów ustawy zasadniczej – wyjaśniła, prezentując egzemplarz konstytucji z powyrywanymi stronami.

– Może zamiast świętować, powinniśmy rok 2021 ustanowić rokiem żałoby narodowej po zdeptanej konstytucji – podkreśliła.

Kibice Lecha oczyścili zdewastowany pomnik Ułanów Poznańskich

Kibice Lecha Poznań przystąpili do oczyszczania zdewastowanego pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na stojącym w centrum miasta monumencie w...

zobacz więcej

Kowalski do Kidawy-Błońskiej: Nie reagowała pani, gdy na tej sali była darta konstytucjaWystępujący po Jachirze poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska) zwrócił się do prowadzącej obrady Sejmu marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO): „nie reagowała pani, gdy na tej sali była darta konstytucja, ustawa zasadnicza z 1997 roku”. – Nie reagowała pani, jak posłanka na Sejm RP formalnie, ale faktycznie jakaś taka aktywistka i happenerka dokonywała tutaj naprawdę haniebnego czynu – mówił.

Zapytał marszałek Kidawę-Błońską, dlaczego nie zareagowała? – Na to nie może być zgody w tej sali – powiedział. Dodał, że obecnie Zjednoczona Prawica „broni konstytucji”.

– Bronimy suwerenności i bronimy trójpodziału władzy – podkreślił Kowalski.

– Nie reagowałam, jak pani poseł niszczyła kartki – zawsze ubolewam, gdy ktoś niszczy książkę – ale ona darła kartki. A państwo niszczą konstytucję, łamią konstytucję, karzą ludzi za noszenie znaczka „Konstytucja”, pałują osoby, które z takimi znakami są na ulicach – odpowiedziała wicemarszałek Sejmu. – Naprawdę trzeba mieć czelność, żeby oskarżać posłankę, że wyrażała swoje poglądy, wiedząc, że przez ostatnie lata konstytucja była przez was łamana – dodała Kidawa–Błońska.

– Miałem panią za osobę, która przynajmniej stara się zachować pewne standardy. To nie były żadne kartki, to była konstytucja. Trochę refleksji i zastanowienia – powiedział poseł PiS Jacek Ozdoba, sugerując, że marszałek Kidawa-Błońska „jako pierwsza powinna złożyć wniosek do Komisji Etyki Poselskiej za to, że na tej sali rwie się konstytucję”.

źródło:

Zobacz więcej