RAPORT

Pogarda

„Skandal zdrady Rzeczpospolitej”. Pawłowicz o wystąpieniu Grodzkiego

Komentarze dotyczą telewizyjnego wystąpienia marszałka Grodzkiego (fot. PAP/Marcin Obara)
Komentarze dotyczą telewizyjnego wystąpienia marszałka Grodzkiego (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Skandal zdrady Rzeczpospolitej przy wykorzystaniu telewizji publicznej – tak sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz skomentowała piątkowe wystąpieniu telewizyjne marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, dot. budżetu UE. Swoje komentarze opublikowali na Twitterze również m.in. Witold Waszczykowski i Arkadiusz Mularczyk.

Orędzie Grodzkiego. Wzywa do opamiętania i straszy polexitem

Jako senatorowie oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta; ono godzi w interesy...

zobacz więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w w piątkowym wystąpieniu wezwał rządzących  do „poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta”. Przekonywał, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Wezwał też rządzących do „opamiętania się” i apelował, aby „wrócili do przestrzegania praworządności”. Wystąpienie marszałka Senatu wyemitowały m.in.: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News oraz Polskie Radio.

Wystąpienie Grodzkiego skomentowała na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. „Skandal zdrady Rzeczpospolitej przy wykorzystaniu telewizji publicznej po godz.20.00 przez lekarza z Senatu!!! SKANDAL!!!!” – napisała.

„Co zdanie, to przeinaczenie”


Na Twitterze pojawiły się także inne krytyczne komentarze. „Himalaje bałamutności w wystąpieniu. Co zdanie, to przeinaczenie. Nie udało się w zawodzie lekarza (koperty były za cienkie?) i nie wychodzi w polityce” – pisze europoseł i b. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. „Miłośnik kopert, dziś w orędziu mówi o praworządności” – wtóruje w swoim wpisie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

„Kolejny przejaw alternatywnej polityki Senatu”. Uchwała ws. budżetu UE

Senat przyjął uchwałę autorstwa Koalicji Obywatelskiej, która wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. Uchwałę...

zobacz więcej

Zapowiedź polskiego weta

Państwa członkowskie doszły do porozumienia w sprawie kształtu wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Podczas niemieckiej prezydencji przeforsowano jednak rozporządzenie, które ma uzależniać wypłaty z unijnych funduszy od arbitralnej oceny stanu praworządności w danym kraju. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie to przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Polska i Węgry mają poważne zastrzeżenia i zapowiedziały weto , podczas wspólnej konferencji w czwartek premierzy Polski i Węgier wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec próby obchodzenia unijnych traktatów i wprowadzania nowego warunku przy wypłacie unijnych funduszy. – Bronimy Unii przed rozbiciem – powiedział premier Morawiecki i dodał, że „ta arbitralność może doprowadzić do rozpadu UE”, powodując konflikty we Wspólnocie.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie, we wpisie na Facebooku, poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

W czwartek w Budapeszcie premierzy: Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej