
Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa energetycznego, która umożliwi m.in. rozliczanie za energię elektryczną zgodnie z rzeczywistym zużyciem, a nie według prognoz. Przewidziano w nim także rozwiązania konieczne dla rozwoju magazynów energii – niezbędnego elementu transformacji energetyki w kierunku niskoemisyjnym.
Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE – wynika z...
zobacz więcej
Projekt przewiduje stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) i opracowanie harmonogramu montażu liczników zużycia energii zdalnego odczytu – tzw. inteligentnych. Do końca 2023 r. ma je mieć, co najmniej 15 proc. odbiorców danego operatora, następnie stopniowo wzrastać do co najmniej 80 proc. w dniu 31 grudnia 2028 r.
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie systemu inteligentnego opomiarowania pozwoli na rozliczanie gospodarstw domowych według rzeczywistego zużycia, a nie według prognoz, oraz bez konieczności fizycznej obecności inkasenta.
Istotną zmianą jest wprowadzenie w nowelizacji przepisów ułatwiających działalność magazynów energii elektrycznej. Mają one zostać zwolnione z obowiązków taryfowych, a magazyny o mocy do 10 MW nie będą wymagały koncesji. Jedynie magazyny o mocy powyżej 50 kW będą musiały być wpisane do rejestru magazynów odpowiedniego operatora.
Ponadto w rozliczeniach za przesył i dystrybucję energii elektrycznej wobec magazynu ma być stosowana reguła salda – podstawą do rozliczeń stawki sieciowej ma być różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn energii elektrycznej i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu, co określa się mianem straty w procesie magazynowania energii elektrycznej.