RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska liderem, jeśli chodzi o pozwolenia na pobyt dla osób spoza UE

Ponad pół miliona obywateli Ukrainy otrzymało zgodę na pobyt w naszym kraju (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Ponad pół miliona obywateli Ukrainy otrzymało zgodę na pobyt w naszym kraju (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Polska jest liderem, jeśli chodzi o liczbę przyjętych imigrantów zarobkowych spoza Unii Europejskiej, głównie Ukraińców – wynika z najnowszych danych podanych Eurostatu. W ubiegłym roku w całej Wspólnocie wydano prawie 3 miliony pozwoleń na pierwszy pobyt dla cudzoziemców przyjeżdżających w celach zarobkowych, rodzinnych, edukacyjnych i po międzynarodową ochronę.

Mniej Niemców, więcej migrantów

Liczba mieszkańców Niemiec osiągnęła najwyższy poziom – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Jednak jak podaje Deutsche Welle, nie jest to...

zobacz więcej

Liczba wydawanych pozwoleń w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat o 6 procent. Polska wydawała jedną czwartą wszystkich pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej – 724 tysiące, następne były Niemcy – 460 tysięcy oraz Hiszpania 320 tysięcy.

Jeśli porównać liczbę wydanych zezwoleń w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców to na pierwszym miejscu jest Malta – 42, Cypr – 26, a na trzecim Polska, która wydała 19 pozwoleń na pobyt dla przybyszów spoza Unii na tysiąc swoich obywateli.

Z zestawienia Eurostatu wynika ponadto, że Polska jest głównym krajem dla emigracji zarobkowej. Wydała ponad połowę wszystkich pozwoleń na pobyt z powodu zatrudnienia – w sumie 625 tysięcy – przede wszystkim Ukraińcom.

Ponad pół miliona obywateli Ukrainy otrzymało zgodę na pobyt w naszym kraju. Z kolei Francja wydawała najwięcej pozwoleń na pobyt w celach edukacyjnych, a Niemcy z powodów rodzinnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej