RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ideologia gender w szkole i w domu. „Kompleksowa edukacja seksualna” według ONZ

Nowy dokument uzupełnia opublikowane w 2018 r. przez UNESCO wytyczne (fot. Shutterstock)
Nowy dokument uzupełnia opublikowane w 2018 r. przez UNESCO wytyczne (fot. Shutterstock)

Dokument z kontrowersyjnymi wytycznymi w sprawie edukacji seksualnej opublikował Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA). Znajdziemy tam m.in. oparte na rozmowach z działaczami transseksualnymi zalecenia w sprawie edukacji seksualnej dla dzieci identyfikujących się jako „transpłciowe” czy o dzieci uprawiających prostytucję. Sprawę opisał portal lifesitenews.com.

Matka chciała być w papierach ojcem. Sąd stanął „po złej stronie historii”

Brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił bez rozpoznania wniosek apelacyjny osoby trans legitymującej się jako Freddy McConnell i będącej biologiczną matką...

zobacz więcej

Nowy dokument uzupełnia opublikowane w 2018 r. przez UNESCO wytyczne. Mimo, że „kompleksowa edukacja seksualna” została odrzucona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a sprzeciw części krajów był wobec niej bardzo silny, UNFPA postanowiła zapewnić wdrożenie programu bez względu na to. Odbywałoby się to w szkole, a nawet w domu, gdyż „kompleksowa edukacja seksualna” może być prowadzona np. za pomocą komputera czy telefonu, ale też obozów letnich czy centrów młodzieżowych.

Dokument zawiera rozdziały poświęcone tzw. tożsamości płciowej, gdyż, jak twierdzą jego autorzy, jest to temat mało znany i brakuje opracowań o nim. Mowa jest tam m.in. o „dzieciach transpłciowych” – autorzy oparli swoje zalecenia na rozmowach z członkami organizacji zrzeszających osoby transseksualne.

W oparciu o te rozmowy UNFPA apeluje o tworzenie schematów anatomicznych, gdzie nie wskazuje się rozróżnienia na kobiety i mężczyzn, a części ciała nie są przypisane do konkretnej płci.

Wytyczne dotyczą również dostarczania „wszechstronnej edukacji seksualnej” prostytuującym się dzieciom. W dokumencie czytamy o tym, że „prostytucja to seks za zgodą dorosłych”, jednocześnie „prawne, polityczne i etyczne wyzwania” w celu wprowadzenia kontrowersyjnego programu do prostytuujących się najmłodszych „nie powinny być wykorzystywane jako usprawiedliwienie trzymania młodych ludzi poniżej 18. roku życia od dostępu do informacji, usług prewencyjnych i opiekuńczych”.

Poradnik zachęca do stosowania „krytycznej pedagogiki”, opracowanej przez brazylijskiego badacza marksistę Paulo Freire.

Publikację nowych wytycznych sfinansowała Norwegia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej