RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Zamach na francuskiego kapłana. Przed sądem staną cztery osoby, w tym dżihadysta

86-letni kapłan został zamordowany 26 lipca 2016 r. przez dwóch młodych islamistów (fot. Jerome Gilles/NurPhoto via Getty Images)

Cztery osoby, w tym Rachid Kassim, wpływowy propagandysta z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), który rzekomo zginął w Iraku lub Syrii, staną przed specjalnym sądem przysięgłych w sprawie zabójstwa w 2016 r. księdza Jacques'a Hamela.

Tragedia humanitarna w Mozambiku. Mieszkańcy uciekają przed atakami ISIS [WIDEO]

Tragedia na północy Mozambiku. Bojownicy Państwa Islamskiego wtargnęli na teren prowincji Cabo Delgado, zabijając tysiąc osób i zmuszając 250 tys....

zobacz więcej

Poinformowała o tym w piątek agencja AFP, powołując się na źródła związane ze sprawą. Zgodnie z aktem oskarżenia, z którym mogła zapoznać się AFP, prowadzący sprawę sędziowie śledczy skierowali Kassima do sądu przysięgłych za „współudział w zamachu terrorystycznym”.

Kassim to propagandysta IS i prawdopodobnie inicjator ataku na ojca Hamela. Dżihadysta – objęty nakazem aresztowania „za współudział” w zabójstwie kapłana – jest również oskarżony o zdalne kierowanie atakiem w Magnanville w regionie paryskim i kilka planów ataków we Francji. Został ponoć zabity w 2017 r. na pograniczu iracko-syryjskim – podaje AFP.

Zabójstwo ks. Jacques'a Hamela


Trzy inne osoby, Jean-Philippe Steven Jean-Louis, Farid K. i Yassine S., będą sądzone przed sądem przysięgłych za przynależność do „przestępczego stowarzyszenia terrorystycznego”. Podejrzewa się, że współpracowali z napastnikami, zdając sobie sprawę z ich zamiarów terrorystycznych, ale niekoniecznie z dokładnych planów.

Bojówki IS zabiły dwóch katolickich księży

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w...

zobacz więcej

86-letni kapłan został zamordowany 26 lipca 2016 r. przez dwóch młodych islamistów w swoim parafialnym kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray w departamencie Sekwana Nadmorska, na północy Francji, podczas odprawiania niedzielnej mszy.

Ojcu Hamelowi zadano 18 ciosów nożem. Ostatnim podcięto mu gardło. Zamachowcy w chwili popełniania zbrodni krzyczeli „Allahu Akbar”. Jak ustalono podczas śledztwa, sprawcy kierowali się nienawiścią do Kościoła i chrześcijaństwa. Na swą ofiarę świadomie wybrali kapłana. W chwili napadu ojciec Hamel krzyknął do jednego z zamachowców: „Precz, szatanie”.

Dwaj 19-letni zabójcy, Adel Kermiche i Abdel Malik Petitjean, zostali zastrzeleni przez policję przed kościołem. Obaj mieli tzw. kartotekę „S”, co oznacza, że mogli stanowić zagrożenie terrorystyczne i przyznawali się do przynależności do IS.

źródło:
Zobacz więcej