RAPORT

Pogarda

Policja ws. gróźb Trzaskowskiego. „Zabezpieczamy miejsca wskazane przez ratusz”

KSP zapewnia, że będzie dokładać starań, by warszawiacy byli bezpieczni (fot. PAP/Radek Pietruszka)
KSP zapewnia, że będzie dokładać starań, by warszawiacy byli bezpieczni (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Współfinansowanie Komendy Stołecznej Policji przez ratusz dotyczy przede wszystkim służb ponadnormatywnych polegających na zapewnianiu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców - podkreślił w piątek rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Jak dodał, policjantom wskazuje je ratusz. KSP, w reakcji na ostrzeżenie prezydenta stolicy, zapewniła, że bez względu na wielkość otrzymywanego od władz miasta dofinansowania lub na jego całkowite zawieszenie, policjanci zawsze będą dokładać starań, aby mieszkańcy Warszawy czuli się w swoim mieście bezpiecznie.

Protesty. Wiceszef PO szantażuje policję? Jest komentarz rzecznika KGP

Zwracam się do policji, by podczas pokojowych demonstracji przestrzegała podstawowych zasad działania – powiedział prezydent Warszawy, wiceszef PO...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zagroził w piątek zawieszeniem współfinansowania warszawskiej Policji, jeśli jej „kierownictwo będzie się poddawało naciskom politycznym”. Podczas konferencji prasowej krytykował policjantów m.in. za działania podejmowane wobec protestujących w stolicy, w tym za użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci pałek teleskopowych i gazu oraz interweniowanie nieumundurowanych funkcjonariuszy, a także apelował o przestrzeganie prawa.

Rzecznik KSP, odnosząc się do tych słów w rozmowie z TVN24, zapewniał, że policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i pilnują, aby to prawo nie było łamane. – Być może jest to przejęzyczenie ze strony pana prezydenta – powiedział.

Nawiązując do słów Trzaskowskiego o konieczności zapewniania przez policję bezpieczeństwa pokojowo protestującym, wskazywał, że funkcjonariusze interweniują „tylko wobec tych osób, które o pokoju dawno zapomniały”.

– Tam, gdzie mamy do czynienia z pokojowym zgromadzeniem, tam, gdzie mamy do czynienia z właściwym zachowaniem, nie podejmujemy interwencji. Żadna taka interwencja nie była podejmowana wobec osób, które pokojowo protestowały – powiedział nadkom. Marczak.

Mówiąc o kwestiach finansowych, rzecznik tłumaczył, że budżet KSP przekracza miliard złotych, a „ogromny wkład” w nim to „są chociażby środki pochodzące z programu modernizacji Policji”.

Opublikowano wizerunki i dane policjantów. KGP: Rozważamy kroki prawne

Na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w...

zobacz więcej

Jak podkreślił, wkład ze strony prezydenta miasta na poziomie blisko 6 mln złotych również jest duży i ważny. Zwrócił jednak uwagę, że 5 milionów z tego przeznaczonych jest na „służby ponadnormatywne”.

– Polegają one na tym, że służbę pełnimy w danym miejscu - po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom w miejscach wskazanych bezpośrednio przez nich – wyjaśnił nadkom. Marczak. Miejsca, które warszawiacy uważają za mniej bezpieczne, policjantom wskazuje natomiast ratusz.

Rzecznik KSP zapewnił, że zadania, które stoją przed funkcjonariuszami, będą wypełniane bez względu na to, czy to dofinansowanie będzie. – Ich realizacja na wysokim poziomie nie jest uzależniona w żaden sposób od środków dofinansowania – powiedział.

Ostrzeżenia Rafała Trzaskowskiego


KSP, w reakcji na ostrzeżenia prezydenta stolicy , zapewniła w piątek, że bez względu na wielkość otrzymywanego od władz miasta dofinansowania lub jego całkowite zawieszenie, policjanci zawsze będą dokładać starań, aby mieszkańców Warszawy czuli się w swoim mieście bezpiecznie.

W lutym br. stołeczny ratusz poinformował, że w 2020 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji miasto planuje przeznaczyć 5 800 200 zł. Na służby ponadnormatywne – 5 000 200 zł, na nagrody pieniężne dla funkcjonariuszy – 300 000 zł oraz na dofinansowanie utrzymania koni służbowych, zakup wyposażenia dla koni, jeźdźców i psów służbowych – 500 000 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej