RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowe plamy na Słońcu. Naukowcy ostrzegają przed burzami kosmicznymi

Burze słoneczne w kosmosie (fot. NASA, zdjęcie ilustracyjne)
Burze słoneczne w kosmosie (fot. NASA, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Nowe ogromne plamy na Słońcu, znajdujące się po stronie zwróconej bliżej Ziemi. Astronomowie ostrzegają przed niebezpiecznymi rozbłyskami słonecznymi, ponieważ mogą uszkodzić satelity i wpłynąć na sygnały radiowe naszej planety.

Stężenie gazów cieplarnianych rekordowo wysokie mimo pandemii i lockdownów

Stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal w tym roku, mimo spodziewanych spadków emisji z powodu pandemii...

zobacz więcej

Plamy słoneczne są ciemnymi obszarami na powierzchni Słońca, które spowodowane są intensywną aktywnością magnetyczną. Ta aktywność prawie zawsze prowadzi do rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy – kiedy promieniowanie i gazy jądrowe wewnątrz gwiazdy są wystrzeliwane do kosmosu.

Naukowcy zaobserwowali, że aktywność słoneczna rośnie i spada w sposób naturalny co 11 lat, chociaż nie całkiem jak w zegarku, a astronomowie uważają, że zbliżamy się do intensywnego okresu.

NASA monitoruje prawdopodobne oznaki takiego rozbłysku, chociaż nie wydano jeszcze żadnego ostrzeżenia o pogodzie kosmicznej w odniesieniu do nowych miejsc.

Kosmiczny błękit. Zagadka tajemniczej poświaty wyjaśniona

Gwiazda TYC-2597-735-1 jest otoczona wyjątkową błękitną poświatą. Po piętnastu latach obserwacji i dociekań naukowcom udało się ustalić, jak...

zobacz więcej

Nowa rodzina plam słonecznych, odkryta na powierzchni naszej gwiazdy na początku tego roku, wyzwoliła największy rozbłysk słoneczny, jaki naukowcy widzieli od 2017 roku.

Wcześniejsze przypadki rozbłysków


Istnieje wiele klas rozbłysków słonecznych. W dwóch przypadkach w ciągu trzech godzin od siebie w 2017 r. spowodowały awarie radiowe. Pierwszą sklasyfikowano jako X2.2, a drugą X9.3 – była najsilniejszą od 2006 roku. Naukowcy uważają, że promieniowanie magnetyczne z gigantycznych burz słonecznych spowodowało nagłą i niemal natychmiastową detonację dziesiątek min morskich w Wietnamie w latach 70.

Do największej zanotowanej burzy słonecznej doszło w 1859 r. Carrington w Wielkiej Brytanii. Spowodowała ona awarię systemów telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej. Na niebie ówcześnie można było zaobserować widoczną zorzę – nawet na szerokościach geograficznych znacznie bliższych równika. W raporcie naukowcy stwierdzili, że to zjawisko było jaśniejsze niż światło księżyca podczas pełni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej