RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kampania w aptekach. Plakaty, informują, co robić przy podejrzeniu zakażenia

Na plakatach znalazła się informacja przypominająca zasadę DDMA+W (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Rusza kolejna akcja informacyjna mająca na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii COVID-19. Do aptek w całej Polsce trafią plakaty m.in. z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Konsekwencje ciężkiego przebiegu COVID-19. Są wnioski

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to skutki ciężkiego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z plakatów pacjent dowie się, co powinien zrobić, gdy pojawi się u niego gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku, a także, co należy zrobić, by zapobiec infekcji, albo ją zwalczyć.

Przypomnienie o zasadzie DDMA+W


Resort wyjaśnia, że akcja informacyjna ma także przypomnieć pacjentom, że brak dolegliwości może uśpić naszą czujność  i sprawić, że nieświadomie będziemy zarażać innych.

Dlatego na przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia plakatach znalazła się informacja przypominająca zasadę DDMA+W (dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja STOP COVID, + wietrzenie)

Na plakatach znajdą się też praktyczne wskazówki, czego należy unikać oraz o czym trzeba pamiętać, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

„Handlowcy z targu mogą być cennym źródłem informacji”. Eksperci WHO jadą do Wuhanu

Do Wuhan pojadą specjaliści WHO, aby zbadać, jak doszło tam do zakażenia ludzi koronawirusem SARS-CoV-2, co zapoczątkowało pandemię. Nic jednak nie...

zobacz więcej

Będzie tam też instrukcja, jak zalogować się na Internetowe Konta Pacjenta (IKP), na którym można sprawdzić swój wynik testu na koronawirusa, a także informację, czy i ewentualnie jak długo jest się objętym kwarantanną lub izolacją domową.

Będzie można samodzielnie pobrać z internetu


Plakaty, które powstały przy współudziale Naczelnej Izby Aptekarskiej, będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Są one również do samodzielnego pobrania na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus, Centrali oraz Oddziałów Wojewódzkich NFZ.

„Sytuacja, w której się znaleźliśmy, przypomniała nam, że najlepszym sposobem na pokonanie pandemii jest wspólne działanie. Odpowiedzialność i przestrzeganie podstawowych zasad, są niezwykle istotne, aby zapewnić bezpieczeństwo nas wszystkich” – mówi, cytowany w materiałach resortu, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zachęca do włączenia się w akcję poprzez przekazywanie informacji do jak najszerszego grona odbiorców. „Tylko wspólnie możemy uporać się z epidemią” – akcentuje Niedzielski.

źródło:

Zobacz więcej