RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO: Kukiz ma słabość i sentyment do PiS, będzie żeglował w tym kierunku [WIDEO]

PSL usunął posłów Kukiz’15 z klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej. Z kim będą teraz współpracować? – Nie obrażam się na rozwód między Pawłem Kukizem i PSL. Będziemy mieli jasność sytuacji. Mam nadzieję, że Paweł Kukiz nie zasili w taki łatwy sposób szeregów PiS ani nie wesprze wprost Zjednoczonej Prawicy. Jego ruchy przez ostatni rok, podchody pod prezydenta Andrzeja Dudę pokazują, że ma jakąś słabość, sentyment, jeśli chodzi o różne środowiska PiS i prawdopodobnie w tamtym kierunku będzie żeglował – powiedział tvp.info poseł KO Paweł Poncyljusz.

Rozpad Koalicji Polskiej. Szef PSL: Wszystko ma swój czas

W koalicji można się różnić w sprawach błahych, inaczej głosować, ale nie można różnić się w sprawach racji stanu – wskazał prezes PSL Władysław...

zobacz więcejPaweł Poncyljusz z KO: Odejście Kukiza z Koalicji Polskiej to szansa na ścisłą współpracę PSL z Koalicją Obywatelską


– Odejście Pawła Kukiza z Koalicji Polskiej daje szanse na zbliżenie relacji między PSL-em a Koalicją Obywatelską. Wolałbym, aby wspólne siły, wspólne listy Koalicji Obywatelskiej i ludowców, może jeszcze Polski 2050 Szymona Hołowni podejmowały wspólną walkę o pokonanie Prawa i Sprawiedliwości i odsunięcie go od władzy – dodał Poncyljusz.

Jan Mosiński z PiS: Być może PSL chce postawić na współpracę z Hołownią, który nie chce Kukiza


– Myślę, że PSL wiąże nieformalna umowa jeszcze z okresu koalicji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie Władysław Kosiniak-Kamysz wspólnie z tęczową lewicą i Platformą Obywatelską podpisali umowę koalicyjną. Polskie Stronnictwo Ludowe nie jest wiarygodnym partnerem w polityce. Paweł Kukiz boleśnie się o tym przekonał. W polityce próżni nie ma. Kukiz ma szanse zagospodarować tą przestrzeń w formie koła poselskiego czy innej formacji, która może będzie współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. Być może teraz PSL pomyślało, żeby współpracować z Szymonem Hołownią. Wiadomo, że Hołownia nie zgodziłby się na taki alians w przypadku koalicji z Kukizem – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Jarosław Sachajko z Kukiz’15 o zachowaniu PSL: Prywata i przywiązanie do pieniędzy


Jak przyczyny rozpadu Koalicji Polskiej komentują sami zainteresowani? – Jakaś prywata i przywiązanie do pieniędzy spowodowało to, że PSL poszukał marnego i absurdalnego powodu, żeby rozstać się z Kukiz’15. PSL nie chciało po roku zmienić osoby na funkcji wicemarszałka Sejmu z Koalicji Polskiej. Powinien nim zostać teraz ktoś z Kukiz’15. PSL nie chciało też przeznaczać 20 proc. dotacji partyjnej, którą dostają w takiej wysokości również dzięki posłom Kukiz’15, którzy startowali z PSL-u. Tym samym umowa nie została dotrzymana – przekonywał poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Jan Filip Libicki z PSL: Poseł Sachajko chciał współpracy z PiS, większość członków PSL jest przeciwko


Dlaczego wicemarszałkiem Sejmu nadal jest Piotr Zgorzelski z PSL? Czy to doprowadziło do rozłamu w Koalicji Polskiej? – O ile to dobrze pamiętam, ale mogę czegoś nie pamiętać, to była mowa o rotacji, ale dotyczyło to chyba połowy kadencji, a nie pierwszego roku. Mogę czegoś nie pamiętać, mogę się mylić. Od pewnego czasu mieliśmy takie poczucie, że nasze drogi się rozchodzą. Przypomnę wypowiedź posła Sachajko, którego lubię, cenię i szanuję, że powinniśmy współpracować z PiS-em. Zdecydowana większość członków i władz PSL jest przeciwna takiej współpracy. Wypowiedź posła Sachajki miała kontynuację i jej uwieńczeniem było poparcie przez posłów Kukiz’15 uchwały, która wspiera koncepcję rządowego weta budżetu i funduszu odbudowy Unii Europejskiej – odpowiedział senator PSL Jan Filip Libicki.

Kukiz ostro do PSL-u: Było nam za was wstyd

Koalicja PSL i Kukiz’15 przeszła do historii. Paweł Kukiz przyznał, że im też było kiedyś wstyd za ludowców, a jednak nie zrywali współpracy. Czy...

zobacz więcejDariusz Wieczorek z SLD: Najpierw są małżeństwa, potem rozwody i szukanie nowego partnera


Ciężko było chyba połączyć ogień i wodę, bo trudno ugrupowanie Pawła Kukiza, które można po młodzieżowemu określić „drug, sex and rock and roll” połączyć z konserwatywnym PSL. Wcześniej czy później musiało do tego rozwodu dojść. Od początku kadencji były dosyć spore napięcia między tymi dwoma ugrupowaniami. Polityka jest jak życie. Najpierw są małżeństwa, później są rozwody, więc teraz mamy etap rozwoju w polskim parlamencie. W tym przypadku poszukiwanie nowego partnera, bo polityczne życie nie znosi próżni.

Kukiz’15 z Konfederacją? Janusz Korwin-Mikke nie chce rozmawiać o Pawle Kukizie


Kto może być nowym partnerem politycznym Kukiz’15? Zjednoczona Prawica, a może Konfederacja? – Paweł Kukiz od 4-5 lat mówi to samo. On będzie współdziałał z każdym ugrupowaniem, które będzie chciało oddać Polskę Polakom. Nie będzie chciało dalej korupcji i będzie chciało, aby każdy Polak mógł dostać się do Sejmu. Aby były referenda, żeby ludzi nie wyciągać na ulice – mówił Sachajko z Kukiz’15. Sojusz z Konfederacją może być o tyle problematyczny, że Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke są od wyborów prezydenckich w 2015 roku skonfliktowani. Korwin-Mikke podczas debaty skrytykował bowiem muzyka za jego sztandarowy postulat, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Kukiz twierdził, że wcześniej umówili się, że nie będzie między nimi wzajemnych ataków. – Nie chcę rozmawiać o Pawle Kukizie – tylko tyle usłyszeliśmy od Korwin-Mikkego w kontekście ewentualnej współpracy Kukiz’15 z Konfederacją.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Miejscem Pawła Kukiza jest koło poselskie Kukiz’15


– Ja widziałbym miejsce dla Pawła Kukiza i kolegów w szeregach koła poselskiego Kukiz’15. Decyzja należy do nich. Nikt nie powinien ingerować w to, co Paweł Kukiz zamierza uczynić. Niewykluczone są przejścia niektórych posłów do obozu PiS. Wsłuchując się w słowa posła Sachajki można odnieść wrażenie, że poseł Sachajko bardzo chciałby być w szeregach Zjednoczonej Prawicy – przekonywał poseł PiS Tomasz Rzymkowski, który w poprzedniej kadencji dostał się do Sejmu z list Kukiz’15. A współpraca Kukiz’15 z Konfederacją? – Konfederacja ma poważny problem sama ze sobą. Głosowanie przeciwko uchwale dotyczącej suwerenności jest najlepszym przykładem tego problemu – ocenił Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej