RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Proponujemy np. kary za wydatkowanie środków z UE nielegalnie

– Nie ma naszej zgody, i to podkreślaliśmy już od jakiegoś czasu, na wiązania środków unijnych z nieobiektywnymi, arbitralnymi kryteriami w postaci takiej, jak w proponowanym rozporządzeniu o warunkowości wydatkowania środków budżetowych. Nie ma ono podstaw traktatowych. Podkreślamy możliwość wprowadzenia innych rozwiązań, np. karania za wydatkowanie środków nielegalnie – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

Oświadczyłem dziś kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Müller przypomniał, że w rozmowie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel „pan premier podtrzymał dzisiaj nasze stanowisko”.

Jak podkreślił rzecznik rządu, stanowisko polskich władz wynika również z przyjętej w tej sprawie uchwały Sejmu RP i „w tym zakresie się nie zmienia”, jednak gabinet premiera Morawieckiego widzi „możliwości wyjścia z pewnego rodzaju rozwiązaniami”

Takim sposobem są regulacje związane z oceną sposobu wydatkowania środków unijnych czyli legalności wydatkowania tych środków. Nielegalność wydatkowania środków może i powinna być z pełną surowością karana. Tu nie ma żadnej wątpliwości – wskazał Piotr Müller.

– Nie ma naszej zgody, i to podkreślaliśmy już od jakiegoś czasu, na wiązania środków unijnych z nieobiektywnymi, arbitralnymi kryteriami, które mogłyby się pojawić właśnie w postaci takiej, jak przedstawione jakiś czas temu rozporządzenie dotyczące warunkowości wydatkowania środków – dodał rzecznik.

Piotr Müller przypomniał, że projekt rozporządzenia, któremu sprzeciwia się Polska i Węgry, „w obecnym kształcie nie ma podstaw traktatowychnie jest zgodne z traktatami unijnymi, które są podstawą funkcjonowania Unii”.

– Tego rodzaju rozwiązania w przyszłości mogłyby doprowadzić do konfliktów w Unii Europejskiej, a naszym celem jest to, żeby UE była spójna, żeby była silna, a tego typu rozwiązania, które zostały przedstawione – właśnie w formie uwarunkowania wydatkowania środków unijnych w ramach subiektywnych, arbitralnych kryteriów – przeczą takiej idei – wyjaśnił.

Rzecznik rządu był pytany również o kwestię niedziel handlowych. Wyjaśnił, że Rada Ministrów proponuje wprowadzenie w 2020 r., trzeciej niedzieli handlowej w grudniu (6 grudnia, dwie kolejne będą handlowe zgodnie z obowiązującą ustawą) wyjątkowo, ze względu na pandemię.

– Pragnę uspokoić, że to ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu Prawa i Sprawiedliwości, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę. To jest kompromis społeczny, który został przyjęty za czasów rządów PiS i ten kompromis chcemy utrzymać, więc po okresie epidemicznym nie ma zagrożenia, żeby ktoś wracał do pomysłu przywracania niedziel handlowych – zapewnił.

źródło:
Zobacz więcej