RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

Szef rządu rozmawiał w piątek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel (fot. PAP/Michael Kappeler/dpa)
Szef rządu rozmawiał w piątek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel (fot. PAP/Michael Kappeler/dpa)

Najnowsze

Popularne

Oświadczyłem dziś kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdziłem naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu – poinformował w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Rau o mechanizmie praworządności: Chodzi o sprawy ważniejsze niż środki finansowe

Presja czasu nie zawsze jest dobrym sojusznikiem w poszukiwaniu kompleksowego konsensusu; chodzi o sprawy dużo ważniejsze niż środki finansowe –...

zobacz więcej

Szef rządu rozmawiał w piątek telefonicznie z kanclerz Niemiec w sprawie m.in. negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, w tym o rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu powiązania budżetu z praworządnością, któremu sprzeciwia się Polska i Węgry.

Regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami


Szef rządu zaznaczył, że Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami Rady Europejskiej.

„Oświadczyłem dziś Pani Kanclerz, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych” – napisał Morawiecki na Facebooku.
Rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec ws. budżetu UEPremierzy Polski i Węgier: Nasze stanowisko ws. budżetu UE niezmienne

„Die Welt”: Polska i Węgry mogą sobie pozwolić na blokowanie budżetu UE

Polska i Węgry blokują plan odbudowy i budżet UE – pisze w środę Tobias Kaiser w dzienniku „Die Welt”. Zauważa, że „mało kto o tym wie”, ale oba...

zobacz więcej

Stanowisko Polski


Premier Morawiecki dodał, że poprosił „również o głębokie przeanalizowanie naszych racji nie tylko z punktu widzenia sporu, który obecnie się toczy, ale także spójności i przyszłej wizji Europy”.

„Potwierdziłem również naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków” – poinformował szef polskiego rządu.


Premier: Rozporządzenie dotyczące tzw. praworządności grozi rozpadem UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej