RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszył projekt polskiej platformy cyfrowej dla usług transportowych

W tworzenie elektronicznej platformy zaangażowane są spółki Skarbu Państwa (fot. Shutterstock/Vasileio)

Ruszył Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, który ma służyć do zamawiania w czasie rzeczywistym usług transportowych. W tworzenie elektronicznej platformy zaangażowane są spółki Skarbu Państwa – mówił w piątek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Rusza kolejna tarcza dla przedsiębiorców. KPRM podaje szczegóły

W tarczy 2.0 znajdą się dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z...

zobacz więcej

– Rozpoczynamy prace koncepcyjne nad polskim cyfrowym operatorem logistycznym – powiedział podczas konferencji poświęconej nowemu projektowi prezes GPW. 

Zaznaczył, że powstająca platforma „ma służyć lepszemu wykorzystaniu potencjału logistycznego polskich firm”. – Będzie otwarta dla przedsiębiorstw prywatnych, ale w pierwszej kolejności zaczną korzystać z niej, budować masę krytyczną spółki z udziałem Skarbu Państwa – wyjaśnił.

– To przedsięwzięcie ma za zadanie tworzyć możliwość zamawiania usług transportowych; na razie myślimy, żeby był to transport kołowy, chociaż docelowo bierzemy pod uwagę również transport intermodalny – zaznaczył.

Jak tłumaczył Dietl, chodzi o to, by w czasie rzeczywistym zamawiać usługi logistyczne, transportowe. – Z jednej strony będą spółki potrzebujące transportu, z drugiej – firmy, które taki transport mogą zapewnić – wskazał. Dodał, że w ramach platformy będą też działać firmy świadczące usługi dodatkowe – m.in. związane z ubezpieczeniem, usługami finansowymi.

Więcej pieniędzy na ratowanie firm

Spółki, które chcą się restrukturyzować, jeszcze w tym roku mogą dostać od Agencji Rozwoju Przemysłu 650 mln zł. W przyszłym budżet może być...

zobacz więcej

Szef GPW podkreślił, że branża transportowa ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki, ale jest bardzo rozdrobniona. Przypomniał, że sektor transportowy odpowiada za wytworzenie ok. 6 proc. polskiego PKB, a nasi przewoźnicy obsługują ok. 30 proc. europejskiego rynku.

Dietl wskazał na efektywność tworzonej platformy, co będzie możliwe „dzięki zmniejszeniu pośrednictwa i obniżeniu kosztów zawierania transakcji logistycznych”. Zaznaczył, że te pieniądze będą pracować w polskiej gospodarce. „Jestem przekonany, że z czasem również spółki z kapitałem zagranicznym będą z tego rozwiązania korzystać, bo będzie ono najlepsze na rynku”.

Obecnie w tworzenie platformy jest zaangażowanych, jak mówił Dietl, kilkanaście spółek Skarbu Państwa. – Formuła jest absolutnie otwarta; zapraszamy każdego, kto czuje, że mógłby coś wnieść do tej platformy, może zostać jej partnerem – mówił.

Pierwsze efekty mają być widoczne w ciągu roku. – Chcemy otworzyć prace nad harmonogramem w formule tzw. sprintu, czyli tworzyć pewne rozwiązanie, zaczynać je testować z klientami i oddawać kolejne funkcjonalności, kolejne moduły – wyjaśnił. Dodał, że „pierwszy sprint” miałby się zakończyć w ciągu roku.

Projekt jest efektem pracy zespołu Synergia działającego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

źródło:

Zobacz więcej