RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sklepy w galeriach i parkach handlowych znowu będą otwarte

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób (fot. Shutterstock/David Prado Perucha)

Od soboty ponownie ruszą sklepy oraz punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych. Z powodu pandemii handel będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym – przy określonym limicie osób w sklepach, obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

„W przypadku narodowej kwarantanny trzeba się liczyć z ograniczeniami mobilności”

Przy narodowej kwarantannie trzeba się liczyć z ograniczeniami związanymi m.in. z mobilnością; jeśli będziemy przestrzegać dyscypliny narzuconej...

zobacz więcej

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów tej sprawie, które wejdzie w życie w sobotę.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Sklepy meblowe


„Od soboty, 28 listopada br. sklepy Ikea zostaną otwarte dla klientów. Ponowne uruchomienie sprzedaży stacjonarnej jest możliwe dzięki decyzji rządu, która otwiera także inne gałęzie handlu, przy utrzymaniu dotychczasowych zasad bezpieczeństwa” – poinformowała Ikea w piątkowym komunikacie.

W sklepach tej sieci pojawią się dodatkowe stanowiska do dezynfekcji rąk, a najczęściej dotykane przez klientów miejsca oraz powierzchnie wspólne będą dezynfekowane co najmniej raz na godzinę. W każdym sklepie będą też osoby odpowiedzialne za egzekwowanie przestrzegania zasad sanitarnych przez klientów (DDM - Dystans, Dezynfekcja, Maseczka).

Samodyscyplina wyhamowała koronawirusa w Japonii

Dane pochodzące ze smartfonów mieszkańców Tokio, dotyczące m.in. ich kontaktów z innymi, pokazały, że bez nakazów – a tylko na prośbę władz –...

zobacz więcej

Restauracje w sklepach Ikea pozostaną zamknięte, a dania dostępne będą w dalszym ciągu na wynos.

Swoje sklepy od soboty otwiera także firma Agata Meble. „W trosce o bezpieczeństwo klientów we wszystkich punktach sprzedaży sieci obowiązywać będą najwyższe standardy sanitarne” – zapewniono.

Zgodnie z rozporządzeniem, nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10 –12), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. rząd proponuje rezygnację z tego obostrzenia.

Wyciągi narciarskie i hotele


Według rozporządzenia, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów. Targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

Do kiedy będą ograniczenia


„Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany” – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

źródło:
Zobacz więcej