RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty. Wiceszef PO szantażuje policję? Jest komentarz rzecznika KGP

Zwracam się do policji, by podczas pokojowych demonstracji przestrzegała podstawowych zasad działania – powiedział prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Zagroził, że jeżeli policja nie odniesie się do tego apelu i jeżeli nie będzie się stosować się do przepisów, to on i wielu samorządowców zastanowi się nad zawieszeniem wspierania finansowego policji. O komentarz do słów polityka Platformy zwróciliśmy się do rzecznika KGP.

Trzaskowski się chwali: Dzięki naszym staraniom pieniądze dla Polski będą zamrożone

– Panowie, wycofajcie się z najbardziej rażących przykładów łamania praworządności, to europejskie pieniądze nie będą mrożone – apelował do...

zobacz więcej

Odbiorą środki dla policji


– Wszyscy widzieliśmy, co się działo 10 dni temu na ulicach Warszawy. Słyszymy, że być może będziemy mieli do czynienia z kolejnymi protestami i manifestacjami w najbliższy weekend i dlatego zwracam się z apelem do policji – powiedział prezydent Trzaskowski podczas piątkowej konferencji.

Jak zaznaczył, podstawą działania policji jest zasada Przeczytaj też: nieużywania siły wobec pokojowych demonstrantów , a użycie tzw. środków przymusu bezpośredniego powinno być ostatecznością, zwłaszcza w sytuacji, jeżeli siły policyjne są zdecydowanie większe niż siły demonstrujących.

– Każde odstępstwo od tej zasady, a więc zastosowanie środków przymusu powinno być w pełni uzasadnione i może mieć miejsce, tylko i wyłącznie, kiedy wszystkie inne działania nie odnoszą rezultatu. Co najważniejsze stosowanie środków przymusu musi być adekwatne do zaistniałych okoliczności, w tym do zagrożenia zdrowia i życia, czy to demonstrujących czy to policjantów – mówił Trzaskowski.

Przeczytaj też: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. ujawnienia danych policjanta

Platforma kłóci się o aborcję. Kierwiński uderza w Schetynę

Platforma Obywatelska ostro krytykuje PiS ws. aborcji. Sama nie ujawnia jednak, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie. Były lider PO Grzegorz...

zobacz więcej

Podkreślił, że jeżeli policja nie odniesie się do tego apelu i jeżeli nie będzie się stosować się do tych przepisów oraz jeżeli znowu będą naruszane te podstawowe zasady, to on i wielu innych samorządowców zastanowi się nad zawieszeniem wspierania finansowego policji.

– Nie może być tak, że policja podległa tak politycznej presji i niestety jej ulga. Miejmy nadzieję, że te wydarzenia, które widzieliśmy 10 dni temu na ulicach Warszawy się nie powtórzą – powiedział Trzaskowski.

W lutym br. stołeczny ratusz poinformował, że w 2020 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji miasto planuje przeznaczyć 5 800 200 zł. Na służby ponadnormatywne - 5 000 200 zł, na nagrody pieniężne dla funkcjonariuszy - 300 000 zł oraz na dofinansowanie utrzymania koni służbowych, zakup wyposażenia dla koni, jeźdźców i psów służbowych - 500 000 zł.

Komentarz Mariusza Ciarki


O komentarz do słów Trzaskowskiego portal tvp.info zwrócił się do rzecznika Komendanta Głównego Policji insp. Przeczytaj też: Mariusza Ciarki. Poproszony o wypowiedź Ciarka odmówił komentarza tłumacząc, że „nie jest przyjętym zwyczajem komentowanie przemówień polityków”.

KSP odnosząc się do słów Trzaskowskiego napisała na Twitterze: „Zapewniamy mieszkańców Warszawy, że bez względu na wielkość otrzymywanego od władz miasta dofinansowania lub jego całkowite zawieszenie, będziemy zawsze dokładać starań, aby w swoim mieście czuli się Państwo bezpiecznie. To dla nas najwyższy priorytet”.

źródło:
Zobacz więcej