RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znamy laureatów rankingu „Lubię, bo polskie”

Finał IV edycji ogólnopolskiego rankingu odbył się bez uroczystej gali wręczenia nagród (fot. SHutterstock/Velishchuk Yevhen)

PKN Orlen, GovTech Polska, test MediPAN COVID SARS-CoV-2 oraz CD Projekt Red – zostali nagrodzeni w czwartej odsłonie rankingu gospodarczego Polskiego Radia „Lubię, bo polskie”.

„Lubię, bo polskie”. Wśród wyróżnionych Orlen, PLL LOT i PKP

Polskie Radio wręczyło po raz trzeci swoje doroczne nagrody dla najlepszych polskich produktów i usług w rankingu „Lubię, bo polskie”. Laureatami...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Finał IV edycji ogólnopolskiego rankingu organizowanego przez Polskie Radio S.A. oraz Redakcje Gospodarcze Jedynki i Trójki Polskiego Radia odbył się – z oczywistych powodów – bez uroczystej gali wręczenia nagród.

Laureaci tegorocznej odsłony rankingu „Lubię, bo polskie” zostali ogłoszeni w specjalnej audycji „Winien i Ma” na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wyniki ogłosił przewodniczący kapituły i prezes PAP Wojciech Surmacz.

Podobnie jak w ubiegłych latach, kapituła rankingu wyróżniła firmy, produkty i usługi w kilku wyraźnie sprecyzowanych kategoriach. W tym roku jednak skupiła się mocniej na tych producentach, którzy radzą sobie na rynku krajowym i za granicą w trudnym – pandemicznym czasie.

Zwycięzcą w kategorii „Najlepsza polska usługa 2020” został GovTech Polska. Wojciech Surmacz podkreślił, że GovTech Polska to „zupełnie nowa jakość w polskiej administracji”.

– Instytucja stworzona i zarządzana przez młodych ludzi, mam bezpośrednie doświadczenie ze współpracy z tymi ludźmi. To, co oni robią, chciałbym, żeby tak funkcjonował każdy urząd państwowy w Polsce; nie funkcjonuje, ale GovTech Polska działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To oni m.in. Polskiej Agencji Prasowej pomogli stworzyć system Fake Hunter, dzięki któremu walczymy z dezinformacją, wspierali też aplikację mobilną Stop COVID, ale nie tylko – organizują hackathony, festiwale dla młodzieży – wymieniał prezes.

Microsoft ulokuje u nas 1 mld dolarów. Największa inwestycja w historii

Technologiczny gigant Microsoft nawiązał strategiczne partnerstwo z polską spółką Operator Chmury Krajowej, powołaną przez PKO Bank Polski Polski...

zobacz więcej

Drugie miejsce przypadło firmie ClickMeeting sp. z o.o. za pionierskie usługi wideokonferencyjne (oprogramowanie w modelu SaaS), a trzecie Operatorowi Chmury Krajowej sp. z o.o. za Platformę Chmury Krajowej.

„Polskim produktem innowacyjnym 2020” został test MediPAN COVID SARS-CoV-2, pierwszy polski test molekularny na koronawirusa, opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN Marek Figlerowicz powiedział: „Jest to nagroda dla tych ludzi, i dla mnie osobiście, którzy na początku tego roku, kiedy wszyscy byliśmy przerażeni tą pandemią, zechcieli, stanąć bez jakiegoś wielkiego strachu do walki z zarazą, która zaczęła się szerzyć”.

Zaznaczył, że pierwszy polski test molekularny jest na „rynku polskim, ale i chyba nie tylko, najszybszym testem genetycznym". Podkreślił, że jest on „unikatowy, bo jest jednym z najczulszych testów”.

Kapituła nagrodziła drugim miejscem firmę StethoMe sp. z o.o. za inteligentny stetoskop StethoMe, a trzecie przypadło Carport Solar za wiaty fotowoltaiczne Carport.Solar.

Cyberpunk 2077 coraz bliżej. Znamy kolejne szczegóły polskiej megaprodukcji [GALERIA]

Nie będzie kolejnego przesunięcia premiery długo oczekiwanej gry Cyberpunk 2077 – zapowiada CD Projekt RED. Polscy twórcy gamingowej megaprodukcji...

zobacz więcej

W kategorii „Polska marka 2020” nagrodzono producenta gier komputerowych CD Projekt Red, który w swoim portfolio ma m.in. serię gier  „Wiedźmin”/„The Witcher”.  Jak mówił prezes PAP, „tutaj nie było żadnych wątpliwości, CD Project Red wygrał w cuglach”.

Drugie miejsce przyznano firmie spożywczej GETMOR Chrzanowskie Przysmaki. Trzeciego miejsca nie przyznano.

PKN Orlen działał najlepiej w trakcie pandemii


Za „Firmę najlepiej działającą w czasie epidemii COVID-19” został uznany koncern paliwowy PKN Orlen S.A. 

– Orlen jest polską firmą z tradycjami, bardzo mocno zaangażowany we wszelkie działania społeczne. Nasz kraj jest naszym rynkiem podstawowym i każda rozsądna firma tej wielkości, działając na tym rynku, musi spełniać również zadania społeczne. Poprzez i zadania społeczne, i poprzez promowanie polskiej gospodarki, budujemy swoją wiarygodność. I to jest współczesna forma patriotyzmu – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął Bank Gospodarstwa Krajowego, a trzecie – dostawca zakupów Frisco.pl. Patronat nad rankingiem objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii i Ministerstwo Aktywów Państwowych.

źródło:

Zobacz więcej