RAPORT

Pogarda

Platforma kłóci się o aborcję. Kierwiński uderza w Schetynę

Aborcja w Polsce. Poseł PO Marcin Kierwiński komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Aborcja w Polsce. Poseł PO Marcin Kierwiński komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Platforma Obywatelska ostro krytykuje PiS ws. aborcji. Sama nie ujawnia jednak, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie. Były lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział ostatnio, że trzeba wrócić do kompromisu aborcyjnego. Marcin Kierwiński (PO) zapewnia teraz, że nie jest to stanowisko całego ugrupowania. „PO wspiera aborcję na życzenie i nie wspiera aborcji na życzenie” – komentują zamieszanie inni politycy.

Kontrowersyjny apel „Strajku Kobiet”. Jest reakcja rzecznika praw dziecka

Strajk Kobiet powoła moderatorki, które mają ingerować w relacje dzieci z rodzicami. – Pogrążają się w skrajności i agresji – mówi portalowi...

zobacz więcej

– To prywatne poglądy pana Grzegorza Schetyny, to nie jest stanowisko PO – oświadczył w Radiu ZET Marcin Kierwiński, sekretarz generalny partii.

Krytycznie odniósł się tym samym do słów Schetyny, że zarys poprzedniego kompromisu aborcyjnego był dobrym rozwiązaniem. – Powiedział dość kategorycznie własne zdanie, niejako projektując to tak, jakby to było zdaniem Koalicji Obywatelskiej. Chyba poszedł o krok za daleko – dodał Kierwiński.

Polityk PO nie chciał jednak ujawnić, jakie jest stanowisko Platformy w tej sprawie. Zaznaczał, że aborcja to ważny temat i jego partia chciałaby rozwiązać ten problem.

Marcin Kierwiński zaznaczał, że przerywanie ciąży sprawa ważna dla wielu Polek. Unikał jednak odpowiedzi na pytanie dziennikarki, czy rozwiązania dotyczące aborcji znajdą się w deklaracji ideowej, której ogłoszenie planuje niebawem PO:

„Zespół pod kierownictwem pana Tomasza Siemoniaka pracuje teraz nad tą nową deklaracją ideową. W tej deklaracji ideowej, czy też podczas dyskusji o deklaracji ideowej te tematy także są omawiane i są poddawane dyskusji z członkami PO. (…) Ja nie chcę mówić, co finalnie znajdzie się w tej deklaracji, na pewno jest to jeden z bardzo poważnych tematów, o których będziemy rozmawiać i nasze stanowisko przedstawiać”.

„Marcin Kierwiński, ludzki pan!”

Europosłowie PO poprą rezolucję przeciwko Polsce ws. aborcji

W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze,...

zobacz więcej

W sejmowych kuluarach od kilku dni mówi się o tym, że PO nie ma jasnego stanowiska w sprawie aborcji. Część polityków popiera Grzegorza Schetynę i uważa, że dotychczasowy kompromis aborcyjny był najlepszym możliwym rozwiązaniem. W Platformie są jednak i tacy, którzy żądają pełnej liberalizacji dla przerywania ciąży.

Ci pierwsi mówili nieoficjalnie dziennikarzom, że „Grzegorz wyraża stanowisko większości”, a drudzy, że „Schet miesza”. Więcej o tych sporach pisaliśmy   TUTAJ.

Podobne rozbieżności w PO wywołuje temat in vitro. Centrum Życia i Rodziny zaznaczyło nawet na Twitterze, że chciałoby wiedzieć, czy Platforma Obywatelska popiera na przykład prawo kobiet po in vitro do dokonania aborcji.

Kukiz ostro do PSL-u: Było nam za was wstyd

Koalicja PSL i Kukiz’15 przeszła do historii. Paweł Kukiz przyznał, że im też było kiedyś wstyd za ludowców, a jednak nie zrywali współpracy. Czy...

zobacz więcej

„Ludzki pan! Poseł Marcin Kierwiński będzie nam teraz wyznaczał skalę liberalizacji” – skomentowała na Twitterze posłanka Lewicy Sylwia Spurek.

„Panie pośle, prawa człowieka albo są przestrzegane, albo są łamane” – skrytykowała i dodała, że „tutaj nie ma skalowania”. „Kobiety chcą całego życia! Psuje pan to, co udało się wczoraj osiągnąć w Parlamencie Europejskim i stoi Pan tam, gdzie PiS” – stwierdziła Spurek.

  Zobacz także: Część kobiet musi rodzić w maseczkach

„Platforma wyprowadza ludzi na ulicę i drze się, że chce aborcji na życzenie. Potem przychodzi do radia Schetyna i mówi, że aborcja na życzenie jednak nie jest ok” – napisał z kolei Kazimierz Smoliński, poseł PiS.„Tak więc na dziś PO wspiera aborcję na życzenie i nie wspiera aborcji na życzenie. Dla każdego coś miłego. Cała PO” – ocenił przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie kumam tego, co wyczynia Koalicja Obywatelska”

Lempart o ujawnianiu danych policjantów: Niesiemy pomoc w identyfikacji przestępców

– My po prostu niesiemy pomoc w zidentyfikowaniu osób, które są przestępcami i powinny odpowiedzieć za to, co się ta wydarzyło i tyle – powiedziała...

zobacz więcej

Wywiad Kierwińskiego i niejasne stanowisko PO chętnie komentują też publicyści. Oni również podkreślają, że partia Borysa Budki wielokrotnie zmieniała już stanowisko w sprawie aborcji i nie jest jasne, jak sama chciałaby rozwiązać ten problem.

Łukasz Rogojsz z gazeta.pl napisał, że „ponieważ pamięta z przeszłości konsekwencję Platformy na linii słowa-czyny w tzw. tematach społeczno-obyczajowych, to wstrzyma się z wyrazami zdumienia, że coś się tam (może) wreszcie ruszyło”.

„W ogóle nie kumam tego, co wyczynia Koalicja Obywatelska. Serio” – przyznała również dziennikarka Newsweeka Dominika Długosz. „Jak panie maszerują na demonstracje to jest spoko, jak Schetyna powiedział to co myśli większość wyborców PO, to nagle awantura na pół Polski” – dodała.

Czyli PO skręca mocno w lewo. Uprasza się ostatnich »chadeków« w PO, aby mocno się trzymali poręczy, bo będzie nimi rzucać” – dodał prawnik Marcin Wątrobiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej