RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zmiana prezydenta USA nie zaburzy polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej”

Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Zmiana prezydenta USA nie zaburzy polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że wielokrotnie podczas rozmów z przedstawicielami Partii Republikańskiej jak i Partii Demokratycznej słyszał, że współpraca ta jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Europy.

Donald Trump odejdzie z Białego Domu – pod jednym warunkiem

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że odejdzie z Białego Domu, jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joego Bidena. Powiedział też, że...

zobacz więcej

– Zmiana prezydenta USA nie zaburzy współpracy. Wiem o tym, dlatego że podczas wielu moich wizyt w Waszyngtonie zawsze spotykałem się z kongresmenami reprezentującymi obie partie: republikańską i demokratyczną. Z ust przedstawicieli obu partii zawsze słyszałem ten sam przekaz: „że współpraca wojskowa polsko-amerykańska jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Europy, całej flanki NATO”. Więcej – mówiono, że „dla bezpieczeństwa całego wolnego świata” – powiedział w Polskim Radiu Olsztyn Błaszczak.

Jak dodał, jest utwierdzony także w tym przekonaniu po rozmowie, jaka miała miejsce podczas inauguracji działalności dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu.

– Na tej inauguracji byli obecni dowódcy amerykańscy i od nich usłyszałem, że będziemy kontynuowali współpracę związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa – dodał minister obrony.

Donald Trump ułaskawił byłego doradcę

Zgodnie z zapowiedziami prezydent USA Donald Trump ułaskawił byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna. Trzy lata temu...

zobacz więcej

Podkreślił, że ćwiczenia TUMAK-20, jakie odbywały się obecnie w Polsce północno-wschodniej mają służyć współpracy z wojskami sojuszniczymi.

Zaplanowane ćwiczenia


– Żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji razem z żołnierzami wojska polskiego, a szczególnie 15 Brygady Zmechanizowanej ćwiczą na stałe. To są ćwiczenia, które są zaplanowane. Mimo epidemii, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych ćwiczenia są prowadzone, a celem tych ćwiczeń jest współdziałanie wojsk operacyjnych z 15 Brygady Zmechanizowanej z wojskami IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i z wojskami sojuszniczymi NATO – wskazał Błaszczak.

Podkreślił, że żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy na Łotwie dołączyli do wielonarodowej grupy batalionowej także doskonalą współpracę międzynarodową.

– To są zadania tożsame z wykonywanymi w naszym kraju na poligonie w Orzyszu, gdzie żołnierze wojska polskiego ćwiczą razem z wojskami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi. To jest ten sam program, który jest realizowany w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii – dodał szef MON. – Zadaniem jest odstraszanie ewentualnego agresora, pokazanie, udowadnianie na co dzień spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego i gotowości do przeciwstawienia się agresji z zewnątrz, spoza państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – wskazał minister. Ocenił, że polskie wojsko przynosi chlubę i jest chwalone przez dowódców kanadyjskich (Kanada jest państwem ramowym – przyp. red.) i łotewskich.

Biden elektem


Amerykańska agencja GSA (General Services Administration) przyznała w poniedziałek wieczorem, że Joe Biden jest zwycięzcą wyborów prezydenckich. Pod względem proceduralnym toruje to ekipie prezydenta elekta drogę do formalnego rozpoczęcia procesu przejęcia władzy od obecnej administracji. Prezydent Donald Trump twierdzący, że podczas wyborów dochodziło do fałszerstw, oświadczył, że ustąpi gdy kolegium elektorskie wskaże, że Biden wygrał wybory.

źródło:
Zobacz więcej