RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Skandaliczna skala podwyżek za wywóz śmieci w Warszawie”

To skandaliczna skala podwyżek, niemająca precedensu w innych dużych miastach Polski – w ten sposób wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (radny PiS) skomentował uchwałę wprowadzającą od 1 kwietnia 2021 r. nowy system rozliczenia za gospodarkę odpadami w stolicy.

Wielkie zmiany w stolicy i fala komentarzy: „W dobie pandemii wymusić, by ludzie przestali się myć”

Michał Olszewski (zastępca Rafała Trzaskowskiego) pochwalił się w sieci, że dzięki decyzji radnych „od grudnia mieszkańcy Warszawy zapłacą za...

zobacz więcej

W czwartek Rada Warszawy głosami KO przyjęła uchwałę w tej sprawie. Od 1 kwietnia średnio co miesiąc wywóz śmieci będzie kosztował jednego warszawiaka ok. 50 zł, np. czteroosobowa rodzina zapłaci – 200 zł.

– To skandaliczna skala podwyżek, niemająca precedensu w innych dużych miastach Polski – powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura. Wskazał, że np. w Szczecinie od nowego roku stawka będzie wynosiła 8,8 zł, a w Łodzi jest ustalona na 9,6 zł. Zwrócił uwagę, że miasta te są – podobnie jak Warszawa – rządzone przez ludzi związanych z PO lub członków tej partii.

Maksymalnie 132 zł


Przypomniał, że Klub PiS zaproponował, by wysokość stawki w Warszawie ustalić nie na 12,73 zł, lecz na 8,8 za m sześc. Rozliczenie ryczałtowe dla gospodarstw domowych, które nie są podłączone do wodociągu byłoby naliczane nie od 4 m sześc., ale od 3 m sześc. Chciał wprowadzenia stawki maksymalnej dla gospodarstwa domowego w wysokości 132 zł. – Nasze propozycje nie zostały poddane pod głosowanie – oznajmił Figura.

Dodał, że Koalicja Obywatelska, która ma większość w Radzie, nie dopuściła nawet do dyskusji.  Głos chcieli zabrać nie tylko nasi radni, ale także mieszkańcy, ale im to uniemożliwiono. To wbrew obyczajom. Hipokryzja PO sięgnęła szczytów – ocenił wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

Kolejne kłopoty Warszawy ze śmieciami. Prokuratura zaskarżyła uchwałę radnych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu administracyjnego skargę na uchwałę Rady m.st. Warszawy zmieniającą zasady opłat za...

zobacz więcej

Pierwotnie zmiana taryfy miała wejść w życie 1 grudnia. Jednak 17 listopada Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło częściową nieważność przyjętych przez Radę Miasta przepisów. Dlatego Rada, na wniosek prezydenta miasta zajęła się ponownie sprawą taryf za wywóz śmieci.

Przyjęte poprawki zgłoszone przez ratusz uwzględniły stanowisko RIO, a także przesunęły wejście w życie nowych stawek na 1 kwietnia 2021 r. Stawki pozostały takie, jak w poprzedniej uchwale.

Od kwietnia przyszłego roku miesięczne opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą naliczane według średniego zużycia wody przez mieszkańców. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za sześć kolejnych miesięcy, stawka naliczana jest według określonego wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m sześc. wody razy 12,73 zł.

Cztery metry na mieszkańca


Według danych GUS, jeden mieszkaniec Warszawy zużywa miesięcznie średnio ok. 4 m sześc. wody. Oznacza to, że średnio wyda, co miesiąc na śmieci ok. 50 zł. Jeżeli zużyje mniej wody, zapłaci mniej, a jeżeli więcej, to opłaty za śmieci będą jeszcze wyższe.

Od 1 marca tego roku stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosi 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy – 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata jest dwukrotnie większa.

źródło:

Zobacz więcej