RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jabłoński: Dziś próbuje się dać KE potężne narzędzie. To wielkie ryzyko nadużyć

Na własnej skórze przekonaliśmy się, że Komisja Europejska potrafi być bardzo nieobiektywna, swobodnie interpretować prawo – mówił w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. W jego opinii dziś „próbuje się dać KE potężne narzędzie, które można dowolnie interpretować”. – To rodzi potężne ryzyko nadużyć – uważa wiceminister.

Minister Czarnek: Dziś mamy kulminacyjne momenty cywilizacji śmierci

Dziś dzieje się to, przed czym przestrzegał św. Jan Paweł II. Mamy dziś kulminacyjne momenty cywilizacji śmierci –powiedział w programie...

zobacz więcej

Jabłoński: Chodzi o narzędzie do karania


Jabłoński stwierdził, że obecnie „jesteśmy bardzo daleko od ostatecznego porozumienia w sprawie mechanizmu tzw. praworządności.

– Rozmawiamy, nie ma żadnego zasadniczego przełomu, bo wciąż jest kilka państw, które dość agresywnie domagają się tego, żeby mieć narzędzie do karania tych państw, które nie zgadzają się z głównym nurtem polityki europejskiej – wskazał.

– Sytuacja z Parlamentu Europejskiego, kiedy odmówiono zdyscyplinowania wiceprzewodniczącej, która przyznała wprost, o co naprawdę chodzi – o finansowe zagłodzenie – to świadczy, że taki właśnie jest plan i musimy się przed nim bronić – powiedział dyplomata.

Dalej zaznaczał, że traktaty UE mówią bardzo jasno, jak stwierdza się naruszenie praworządności. – Jeśli próbuje się teraz pominąć to prawo tylko dlatego, że tamto narzędzie jest trudniejsze w użyciu, to świadczy o złych intencjach – dodał.

Rau o mechanizmie praworządności: Chodzi o sprawy ważniejsze niż środki finansowe

Presja czasu nie zawsze jest dobrym sojusznikiem w poszukiwaniu kompleksowego konsensusu; chodzi o sprawy dużo ważniejsze niż środki finansowe –...

zobacz więcej

KE nieobiektywna


Jabłoński mówił też, że niektórzy próbują podważać intencje Polski i Węgier. – Próbuje się wbić klin między nas, dlatego wczorajsza deklaracja premiera Morawieckiego i Orbana jest bardzo ważna – mówił.

– Na własnej skórze przekonaliśmy się, że Komisja Europejska potrafi być bardzo nieobiektywna, swobodnie interpretować prawo, a dziś próbuje się dać jej potężne narzędzie, które można interpretować bardzo dowolnie. – To rodzi potężne ryzyko nadużyć i my się o tym już przekonaliśmy – zaznaczył.

Na koniec wiceminister Jabłoński wyraził nadzieję, że ostatecznie „zwycięży jednak zdrowy rozsądek i przestrzeganie unijnych traktatów”.

źródło:
Zobacz więcej