RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Twarde jak beton”. Orban o stanowisku Polski i Węgier ws. budżetu UE

Premier Węgier Viktor Orban (fot. PAP/EPA/Zoltan Fischer/ Hungarian PM' Press Office HANDOUT)

Stanowisko Węgier i Polski w sprawie budżetu Unii Europejskiej jest twarde jak beton – oświadczył premier Viktor Orban. W jego opinii do porozumienia w tej sprawie dojdzie tylko wtedy, jeśli nie będzie wiązania kwestii gospodarczych z politycznymi. Orban wykluczył w tej sprawie kompromis.

Polscy naukowcy zajrzą do koronawirusa w komórkach

Polscy naukowcy opracowują sondy fluorescencyjne do precyzyjnego śledzenia w żywych komórkach dwóch enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, kluczowych dla...

zobacz więcej

– Wiązanie sporów politycznych ze sprawami gospodarczymi nie jest kwestią prawną, tylko decyzją polityczną kilku państw unijnych i Parlamentu Europejskiego. Nasze stanowisko (Polski i Węgier – przyp. red.) jest twarde jak beton, a ich to tylko wola polityczna. To drugie można zmienić, naszego nie. Jeśli do tego dojdzie, będzie jakieś porozumienie – oznajmił Orban w Radiu Kossuth.

Dodał, że nie chce iść na kompromis w tej sprawie. – Nie chodzi o zawarcie kompromisu, tylko o znalezienie rozwiązania. Kompromis często nie jest rozwiązaniem, tylko złą decyzją – ocenił. Podkreślił, że zawsze można dojść do zgody, ale stanowisko Polski i Węgier jest jasne, a bez nich budżet nie powstanie.

Upór Niemiec nieodpowiedzialny


Ostrzegł również, że jeśli niemiecka prezydencja i Parlament Europejski będą obstawać przy powiązaniu gospodarczej sprawy zaradzenia kryzysowi z kwestiami politycznymi, będzie to nieodpowiedzialne i „zniszczą kilka europejskich krajów”.

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban we wspólnej deklaracji podtrzymali w czwartek stanowisko w sprawie budżetu UE na kolejnych siedem lat. „Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 r.” – napisano w oświadczeniu.

W zawierającej sześć punktów deklaracji stwierdzono, że wspólnym celem obu rządów jest „przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego”. „Proponowana warunkowość obchodzi Traktat, stosuje niejasne definicje i niejednoznaczne terminy bez wyraźnych kryteriów, na których mogą opierać się sankcje, i nie zawiera żadnych sensownych gwarancji proceduralnych” – zaznaczono. „Naszą wspólną propozycją jest ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Z jednej strony wiązałby się on z ograniczeniem zakresu wszelkiej dalszej warunkowości budżetowej do ochrony interesów finansowych Unii, zgodnie z lipcowymi ustaleniami Rady Europejskiej. Z drugiej strony wymagałby on omówienia, w ramach Rady Europejskiej, kwestii ustanowienia związku pomiędzy zasadą praworządności a interesami finansowymi Unii” – napisano w deklaracji.

„W przypadku podjęcia decyzji o ustanowieniu takiego związku należy rozważyć podjęcie odpowiednich procedur przewidzianych przez Traktaty, w tym zwołanie konferencji międzyrządowej, w celu wynegocjowania odpowiednich zmian w Traktatach. Postanowiliśmy ujednolicić nasze stanowiska w tych sprawach. Ani Polska, ani Węgry nie zaakceptują żadnej propozycji, która zostałaby uznana przez drugie państwo jako nie do przyjęcia” – dodano.

źródło:

Zobacz więcej