RAPORT

Pogarda

Kukiz ostro do PSL-u: Było nam za was wstyd

Paweł Kukiz i Paweł Szramka o współpracy z PSL (fot. PAP/Leszek Szymański, Tytus Żmijewski)
Paweł Kukiz i Paweł Szramka o współpracy z PSL (fot. PAP/Leszek Szymański, Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Koalicja PSL i Kukiz’15 przeszła do historii. Paweł Kukiz przyznał, że im też było kiedyś wstyd za ludowców, a jednak nie zrywali współpracy. Czy powodem obecnego rozstania mógł być więc spór o pieniądze z subwencji? – Na pewno bardziej komfortowo było dla PSL utrzymać przy sobie pieniądze, niż współpracować z częścią może mniej wygodnych posłów – mówi portalowi tvp.info poseł Paweł Szramka (Kukiz’15).

Rozpad Koalicji Polskiej już dzisiaj? „Wszystko na to wskazuje”

W czwartek o godzinie 17 ma się rozpocząć posiedzenie klubu Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz’15). – Wszystko wskazuje na to, że koalicja się rozpadnie...

zobacz więcej

Liderzy PSL przekonują w wywiadach, że rozwiązali współpracę z Kukiz’15, bo nie zgadzają się na grożenie Unii Europejskiej wetem za wprowadzanie mechanizmu wiązania funduszy z praworządnością. Z kolei politycy Pawła Kukiza podkreślają, że dla ludowców jest to tylko pretekst.

„Umawialiśmy się na demokratyzację, a nie autorytaryzm. Gdy wy ganialiście za PiS-em w sprawie podwyżek dla parlamentarzystów, to nie postulowaliśmy o wydalenie was z Koalicji Polskiej — chociaż było nam za was wstyd” – przyznał na Facebooku cytując jedną z wypowiedzi Paweł Kukiz.

  Zobacz także: Terlecki o posłach Kukiz'15

Nieoficjalnie mówi się o tym, że PSL-owi zależy na szybkim podjęciu współpracy z Szymonem Hołownią, nie widzą w sondażach korzyści ze współpracy z kukizowcami, a przede wszystkim chcieliby zachować dla siebie stanowisko wicemarszałka Sejmu oraz… finanse z subwencji wyborczych.

Czy – jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to znów chodzi o pieniądze?

Saryusz-Wolski pokazuje wykresy i obala mit opozycji. Kto najwięcej zyskuje w UE?

– Najwięcej na członkostwie w UE zyskują najbogatsi – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Polityk cytuje...

zobacz więcej

– Na pewno rozbieżności były. Przypomnę jednak, że my mieliśmy z PSL-em konkretną umowę, która opierała się o postulaty wyborcze. Nie było tam mowy o głosowaniach na rozkaz i że jest dyscyplina partyjna. Ludowcy wiedzieli, jakie mamy wartości i że w poprzedniej kadencji nawet wewnątrz własnego klubu często głosowaliśmy inaczej, bo, tak jak podkreślał Paweł Kukiz, u nas dyscypliny partyjnej nie ma – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Szramka.

Poseł Kukiz’15 przytacza argument PSL, że nie mogą współpracować z kukizowcami, bo dla ludowców racją stanu jest obecność w Unii Europejskiej. – Ale dla nas również. Ten zarzut jest więc zupełnie nietrafiony – podkreśla.

Kukiz i Ziobro: możliwy scenariusz?


PSL i Kukiz’15 miały umowę dotyczącą wydatkowania 20 proc. subwencji. Paweł Kukiz przyznał, że jego ruch od pół roku nie mógł doprosić się rozliczenia finansowego.

– Na pewno bardziej komfortowo było dla nich (PSL-u – przyp. red.) utrzymać przy sobie pieniądze, niż współpracować z częścią może mniej wygodnych posłów. Dziwny jest ten mechanizm, że pieniądze idą za partią i nie ważne, jacy politycy tam startowali, a przypomnę że aż sześciu posłów, którzy weszli do Sejmu z list Koalicji Polskiej, to przedstawiciele Kukiz’15 – wskazuje Paweł Szramka.

Oświadczenie Kukiz’15 w sprawie rozpadu Koalicji Polskiej Porozumienie, które jako Kukiz’15 podpisaliśmy z Polskim...

Opublikowany przez Pawła Szramkę Czwartek, 26 listopada 2020

Kukiz: Klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę

Decyzję Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u - Koalicja Polska podziękował nam za współpracę – oświadczył w czwartek Paweł...

zobacz więcej

Gdy pytamy o plotki ws. współpracy Kukiz’15 z Solidarną Polską poseł kwituje to jako „dziennikarską kaczkę”.

– Paweł Kukiz rozmawia ze wszystkimi liderami, którzy są gotowi rozmawiać o naszych postulatach. My nie rozmawiamy o stołkach czy przejmowaniu ministerstw. Jeśli ktoś jest zainteresowany realizacją punktów naszego programu, tak jak taką wolę przed wyborami wyrażał PSL, to będziemy rozmawiać z każdym. Jeśli Zandberg z Czarzastym i Biedroniem zaproponują taką współpracę i będzie szansa na realizację programu, to my będziemy o tym rozmawiać – zapewnia.

Kosiniak-Kamysz rozmawia z Hołownią


Coraz częściej mówi się też o tym, że Władysław Kosiniak-Kamysz chciałby nawiązać współpracę z Szymonem Hołownią. Pierwszy z nich ma rozległe struktury i doświadczenie polityczne, drugi entuzjazm wśród młodych i dobre sondaże.

– Słyszałem takie plotki, ale nie słyszałem żadnych konkretów, więc nie chcę tego powielać – mówi portalowi tvp.info Paweł Szramka.

– Ja wolę opierać się na faktach, a nie powielać historie, które potem kończą się między innymi takimi rozłamami, jak w Koalicji Polskiej. Myślę, że gdyby wszystkie karty były wyłożone na stół i wszyscy byli szczerzy, dziś rozpadu koalicji pewnie by nie było – podkreśla.

"Umawialiśmy się na demokratyzację, a nie autorytaryzm. Gdy Wy ganialiście za PiS-em w sprawie podwyżek dla...

Opublikowany przez Paweł Kukiz Czwartek, 26 listopada 2020


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej