RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Black Friday bez rozmachu i głównie w internecie

Dopiero 28 listopada centra handlowe zostaną ponownie otwarte (fot. Sarah Silbiger/Reuters)

W tym roku Black Friday nie będzie miał takiego rozmachu jak w poprzednich latach. W piątek jeszcze większość sklepów w galeriach handlowych będzie zamknięta ze względu na obostrzenia pandemiczne; zakupowe okazje tego dnia odbędą się głównie w interecie – wskazują eksperci.

Nie dwie, a trzy niedziele handlowe w grudniu. Kiedy wypadają?

Aż trzy niedziele handlowe w grudniu przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem,...

zobacz więcej

Tradycyjnie w piątek po Święcie Dziękczynienia (26 listopada w tym roku) rozpoczyna się handlowe szaleństwo w USA i na całym świecie. „Czarny piątek” (Black Friday) to dla sektora handlowego i producentów okazja do poprawy wyników sprzedaży.

Na zakupy klientów mają przyciągać promocyjne ceny. Wiele sklepów internetowych przygotowuje specjalne okazje już na kilka dni przed „czarnym piątkiem”, choć zwyczajowo poświęcony sprzedaży online dzień zniżek to dopiero poniedziałek, zwany „Cyber Monday” („cyberponiedziałek”).

Przypadający w tym roku 27 listopada Black Friday otwiera przedświąteczny okres zakupowy. Nie będzie miał takiego rozmachu jak w poprzednich latach, bo większość sklepów w galeriach handlowych nadal będzie zamknięta ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 - podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypomina jednocześnie, że dopiero 28 listopada centra handlowe zostaną ponownie otwarte, w ścisłym reżimie sanitarnym i z wieloma ograniczeniami.

Zakupy przeniesione do sieci


Eksperci zwracają uwagę, że z powodu pandemii tegoroczna akcja wyprzedaży przeniesie się więc w dużej mierze do internetu. Przedsiębiorcy już od kilku tygodni kuszą konsumentów różnymi ofertami. Podczas zakupów na wyprzedażach, np. Black Friday, klienci powinni zachować ostrożność i czujność, by nie stracić pieniędzy – radzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Firmom przypomina, że za stosowanie praktyk naruszających interesy konsumentów grożą kary.

źródło:

Zobacz więcej