RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzym. Boom rezerwacji stolików na świąteczne obiady w lokalach

Branża gastronomiczna nie traci nadziei (fot. Jennifer Lorenzini/Reuters)

Na niecały miesiąc przed Bożym Narodzeniem w wielu rzymskich restauracjach rezerwowane są miejsca na świąteczny obiad 25 grudnia. Jeśli pogoda na to pozwoli, stoliki zostaną ustawione też na zewnątrz, o co proszą klienci.

Ograniczenia w podróżach. Ośmiolatek pisze do premiera: czy przyjedzie Mikołaj?

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił dzieci, że mimo wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa restrykcji w podróżowaniu, św. Mikołaj będzie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W czasach pandemii i obostrzeń uniemożliwiających wielkie rodzinne spotkania i wyjazdy na ferie, szczególnie atrakcyjny wydaje się rzymianom świąteczny obiad w restauracji. Świadczy o tym to, że w licznych lokalach już teraz cały czas dzwonią telefony z pytaniami o wolne miejsca podczas świąt Bożego Narodzenia.

Teoretycznie wszystkie rezerwacje pozostają na razie otwarte w oczekiwaniu na nowy dekret rządu, w którym mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące obchodów Świąt i zasad pracy gastronomii.

Wiele osób, które dzwonią z zamiarem zarezerwowania stolika pyta też o możliwość ustawienia go na zewnątrz, by tam czuć się bezpieczniej. Restauratorzy przygotowują się i na takie rozwiązanie w nadziei, że dopisze pogoda, jak niemal zawsze w Święta.

„Popyt na miejsca w ogródkach jest w tym roku wyjątkowo duży” - przyznał właściciel restauracji położonej niedaleko Campo de Fiori.

Dominować będą małe stoliki, bo rezerwacji dokonują przede wszystkim kilkuosobowe rodziny, zgodnie z tendencją wynikającą z pandemii.

Na razie otwarte są zapisy na obiady, bo obecnie lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko do 18.00. Nie wiadomo, czy rząd wydłuży ich pracę w czasie Świąt, czy też zachowa to obostrzenie.

źródło:

Zobacz więcej