RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump odejdzie z Białego Domu – pod jednym warunkiem

Kolegium Elektorów zbiera się 14 grudnia (fot. Erin Schaff/PAP)

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że odejdzie z Białego Domu, jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joego Bidena. Powiedział też, że dostawy szczepionki na koronawirusa rozpoczną się już w najbliższych tygodniach.

W Pensylwanii wstrzymano certyfikację wyników wyborów prezydenckich

Sędzia sądu apelacyjnego Pensylwanii Patricia McCullough nakazała urzędnikom stanowym wstrzymać dalsze kroki w sprawie certyfikacji wyników wyborów...

zobacz więcej

– Jeżeli Kolegium Elektorów potwierdzi, że zwycięzcą wyborów prezydenckich jest Biden to oczywiście opuszczę Biały Dom i wy o tym wiecie – powiedział Trump w tradycyjnym przesłaniu do żołnierzy amerykańskich z okazji obchodzonego w czwartek Święta Dziękczynienia.

Wypowiedź ta była najbliższą z dotychczasowych obecnego prezydenta, dotyczącą przyznania, że demokratyczny kandydat Joe Biden wygrał wybory.

„Wybory zostały sfałszowane”


W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Trump oświadczył jednak, że w obecnej sytuacji „trudno mu będzie przyznać się do porażki” i powtórzył wcześniejsze twierdzenia, że „wybory zostały sfałszowane”, nie podając na to jednak, tak jak dotychczas, żadnych dowodów.

KOlegiów Elektorów zbiera się 14 grudnia a inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 20 stycznia. Według wciąż nieoficjalnych wyników Biden wygrał wybory prezydenckie z 3 listopada, zdobywając 306 głosów elektorskich (czyli znacznie więcej niż wymagane 270), a Trump – 232. Na Bidena oddało też głosy ponad 6 mln osób więcej niż na Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej