RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Johnson ostrzega Brytyjczyków. Lockdown może wrócić

Johnson odniósł się także do decyzji o poluzowaniu restrykcji (fot. Toby Melville/Reuters)
Johnson odniósł się także do decyzji o poluzowaniu restrykcji (fot. Toby Melville/Reuters)

Jeśli po zakończeniu w przyszłym tygodniu lockdownu w Anglii ludzie przestaną przestrzegać ograniczeń, w nowym roku może być konieczne jego ponowne wprowadzenie – ostrzegł brytyjski premier Boris Johnson.

Koronakryzys. Milionom Amerykanów zagraża głód

W amerykańskie Święto Dziękczynienia wiele organizacji, a także lokalne władze starają się, żeby nikomu nie brakło na stole żywności. Kryzys...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jeśli teraz sobie poluzujemy, ryzykujemy tym, że ponownie utracimy kontrolę nad wirusem, odsuwając na bok nasze ciężko wypracowane zyski i zmuszając nas do przywrócenia w nowym roku ogólnokrajowego lockdownu ze wszystkimi szkodami, jakie by to oznaczało – powiedział Johnson na konferencji prasowej na Downing Street.

Wcześniej rząd ogłosił, które obszary Anglii znajdą się na którym poziomie restrykcji, gdy 2 grudnia zakończy się ogólnokrajowy lockdown i nastąpi powrót do trzystopniowej skali restrykcji regionalnych.

. Na najwyższym, trzecim poziomie znalazło się znacznie więcej obszarów niż przed lockdownem, a niemal wszystkie pozostałe – na drugim, który również oznacza zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego.

Uniknąć lockdownu


Johnson przekonywał, że te trudne posunięcia są najlepszym sposobem na unikniecie scenariusza powtórnego lockdownu. Zwrócił uwagę, że przypisanie do danego poziomu restrykcji nie jest stałe i wskazał na miasta Liverpool i Warrington, które wcześniej były na poziomie trzecim, a teraz będą na drugim.

– To są sukcesy, które chcemy, aby inne części kraju powielały. Wasz poziom nie jest waszym przeznaczeniem, każdy obszar ma drogę wyjścia – mówił Johnson. W Liverpoolu znaczące obniżenie poziomu zakażeń było możliwe dzięki pilotażowemu programowi testowania całej populacji miasta na obecność koronawirusa, co rząd chciałby zastosować także w innych rejonach.

źródło:

Zobacz więcej