RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Życie moje Polsce ofiarowałem”. Rocznica urodzin ostatniego przywódcy WiN

Dzień rocznicy jego śmierci został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
Dzień rocznicy jego śmierci został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Dziś mija 107. rocznica urodzin Łukasza Cieplińskiego, ostatniego przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – największej formacji zrzeszającej Żołnierzy Wyklętych. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w listopadzie 1947 roku, po okrutnym śledztwie skazany na karę śmierci, został rozstrzelany 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Dzień rocznicy jego śmierci został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zmarł żołnierz podziemia niepodległościowego mjr Lucjan Deniziak „Orzeł”

W wieku 94 lat zmarł w Lidzbarku Warmińskim major Lucjan Deniziak, ps. „Orzeł” – żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego,...

zobacz więcej

Ciepliński urodził się w listopadzie 1913 r. W Wojsku Polskim służył od 1934 r. W czasie wojny obronnej 1939 r. walczył jako dowódca kompanii przeciwpancernej. Brał udział w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Pod Witkowicami z działka przeciwpancernego zniszczył sześć niemieckich czołgów i dwa wozy dowódcze, z co został odznaczony Orderem Virtuti Militari przez gen. Tadeusza Kutrzebę.

Pojmany w 1940 r., zbiegł z więzienia w Sanoku. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Został komendantem Podokręgu Rzeszowskiego Organizacji Orła Białego, a później komendantem Obwodu Rzeszów Związku Walki Zbrojnej. Od czerwca 1941 r.  stał na czele Inspektoratu Rejonowego ZWZ-Podokręg Rzeszów AK. Brał udział w wielu akcjach bojowych, miał zasługi w sprawnym zorganizowaniu struktur wywiadu i kontrwywiadu, które zlikwidowały łącznie ok. 300 konfidentów Gestapo i kolaborantów. Jego podwładni przechwycili części pocisków V-1 i V-2 wiosną 1944 oraz wykrycie tajnej kwatery Adolfa Hitlera w tunelu kolejowym pod wsią Wiśniowa, Stępina niedaleko Strzyżowa.

Podległe mu oddziały brały udział w wyzwalaniu Rzeszowa. Wobec nakazu Sowietów o złożeniu broni przez AK zdecydował o zejściu w konspirację. Był przeciwny ujawnianiu się żołnierzy AK.

W październiku 1944 r. podjął nieudaną próbę odbicia 400-stu AK-owców więzionych przez NKWD na Zamku Rzeszowskim. W Krakowie współorganizował organizację NIE, zostając w lutym tego roku inspektorem rejonowym NIE, szefem sztabu okręgu najpierw w NIE, a następnie w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj. Później związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W grudniu 1945 r. został komendantem Obszaru Południowego WiN. W styczniu 1947 r. utworzył IV Zarząd Główny WiN. Jak piszą historycy, Ciepliński „wprowadził WiN na najwyższy szczebel w historii jego istnienia, tak pod względem organizacyjnym, jak i ideowym”. W listopadzie 1947 r. został aresztowany przez UB.

Śledztwo w jego sprawie trwało trzy lata i było prowadzone pod bezpośrednim nadzorem NKWD. – Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością – mówił przed stalinowskim sądem. Komunistyczne władze skazały go na śmierć. Wyrok został wykonany 1 marca 1951 r. Cieplińskiego zabito strzałem w tył głowy na terenie więzienia UB na warszawskim Mokotowie. Miejsce jego pochówku nie jest znane. Razem z nim zamordowano sześciu innych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dzień rocznicy jego śmierci został w 2011 r. ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

����Tego dnia 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński „Pług” - wybitny oficer Wojska Polskiego. ...

Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Czwartek, 26 listopada 2020

źródło:
Zobacz więcej