RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Terlecki o posłach Kukiz'15: Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Mam nadzieję, że posłom Pawła Kukiza bliżej do PiS, ale to się jeszcze okaże; jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielają nasze poglądy i będą głosować jak my; nie ma jednak decyzji o rozpoczęciu rozmów o ich ewentualnym przystąpieniu do PiS – powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Kukiz: Klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę

Decyzję Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u - Koalicja Polska podziękował nam za współpracę – oświadczył w czwartek Paweł...

zobacz więcej

W czwartek podczas klubu Koalicji Polskiej Paweł Kukiz i jego posłowie zostali poinformowani, że decyzją Rady Naczelnej PSL zakończono z nimi współpracę. Jak tłumaczył to podczas konferencji prasowej prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, „racją stanu dla PSL jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej, gwarantująca bezpieczeństwo i rozwój, gwarantująca fundusze na wyjście z kryzysu covidowego”, a ostatnie dni pokazały, że różnice w tej sprawie pomiędzy PSL a Kukiz'15 są zbyt daleko idące, by można było kontynuować współpracę.

Po ponad 30 minutach od rozpoczęcia posiedzenia Paweł Kukiz wraz z trójką swoich posłów: Stanisławem Tyszką, Pawłem Szramką i Jarosławem Sachajko opuścił salę.

Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści


Klub Koalicji Polskiej po odejściu Kukiza będzie się nazywał Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści. Oprócz Kukiza do Sejmu z jego rekomendacji weszli: Stanisław Tyszka, Stanisław Żuk, Jarosław Sachajko, Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj. Polityk pytany, czy Ścigaj razem z nim odejdzie z Koalicji Polskiej, odparł: „Trudno powiedzieć”. Sama posłanka, która nie uczestniczyła w klubie, nie odbierała telefonu.

Sawicki o Kukizie: Jest to jest, nie to nie ma. I tak nic wielkiego nie wnosi

W trakcie spotkania klubu parlamentarnego PSL-Koalicji Polskiej politycy rozmawiali o wypowiedziach Jarosława Sachajki i Pawła Kukiza, którzy...

zobacz więcej

Terlecki powiedział, że to, iż posłowie Kukiz'15 zostali usunięci z klubu, który tworzyli razem z PSL, nie jest dla niego zaskoczeniem. – Różnice między nimi narastały i w zasadzie to, co się stało, było już tylko kwestią czasu – ocenił.

– Myśmy dotąd z nimi rozmawiali na różne tematy i oni jakoś uprzedzali, że taka sytuacja może nastąpić, nie ma jednak na razie rozstrzygnięć co dalej. Myślę, że przede wszystkim oni muszą to rozstrzygnąć, co będą teraz robić – powiedział Terlecki. – Mam nadzieję, że im bliżej do PiS, ale to się jeszcze okaże – dodał polityk PiS.

Czy są rozmowy PiS z Kukiz’15?


Pytany o ewentualną współpracę z usuniętymi z klubu posłami, Terlecki powiedział: „Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielają nasze poglądy i będą głosować tak jak my”. Dopytywany, czy ma nadzieję, że posłowie ci dołączą w niedługim czasie do PiS i jest planowane rozpoczęcie rozmów na ten temat, Terlecki powiedział, że „nie ma jeszcze takiej decyzji”. – I z tego, co wiem, nie ma nawet takich rozmów, zobaczymy jak się w przyszłości sytuacja rozwinie – podał.

Kukiz’15 o kulisach rozmów z PiS: To oni rządzą w Polsce

– W obecnej chwili to Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Polsce, więc chcąc wprowadzić zmiany, na których nam zależy, musimy rozmawiać także z nimi –...

zobacz więcej

Sejm przyjął w zeszły czwartek uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwała m.in. wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Uchwałę poparło 231 posłów PiS i 5 posłów PSL-Kukiz15, wśród nich Paweł Kukiz. Politycy Kukiz'15 – z wyjątkiem Agnieszki Ścigaj – wraz z posłami klubu PiS nie poparli także kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według informacji „Gazety Wyborczej” kilku znanych działaczy PSL zwróciło się po tych głosowaniach do prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza o zakończenie współpracy z Pawłem Kukizem.

To był pretekst


Na koncie Kukiz’15 na Twitterze pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. „Porozumienie, które jako Kukiz’15 podpisaliśmy z Polskim Stronnictwem Ludowym w sierpniu 2019 r. dotyczyło realizacji postulatów programowych podzielonych na trzy pakiety.Nasza umowa nie dotyczyła wspólnego głosowania na posiedzeniach Sejmu w sprawach innych niż objęte porozumieniem programowym. Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Polskiej umówiły się na respektowanie swojej autonomii” – czytamy.

„Niestety Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło wykorzystać głosowanie posłów Kukiz’15 w sprawie uchwały dotyczącej negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej jako pretekst do wyrzucenia Kukiz’15 z Koalicji Polskiej. Stało się tak, pomimo tego, że kwestie dotyczące pozycji Polski w Unii Europejskiej nie były przedmiotem porozumienia programowego, ani dyscypliny klubowej” – dodano. Ugrupowanie zapowiada, że będzie kontynuować swoje prace jako koło poselskie.

źródło:
Zobacz więcej